Z-Group Steel Holding, čtvrtá největší ocelářská skupina v Česku, je po loňské ztrátě opět v zisku, který za prvních šest měsíců přesáhl 110 milionů korun. Skupina zvýšila za letošní pololetí meziročně tržby o šest procent na 1,45 miliardy korun.

Ocelářské a železárenské závody v Hrádku, Chomutově a ve Veselí nad Moravou vyrobily a zpracovaly za šest letošních měsíců 97 tisíc tun oceli, meziročně o deset procent více.

"Holdingu se daří odstraňovat ztrátu z loňska způsobenou hlavně rozsáhlou havárií v chomutovských válcovnách z přelomu srpna a září, která zastavila výrobu na tři měsíce," řekl Zemek. Havárie znamenala i snížení produkce a částečně zastavení ocelárny v Hrádku, kde se pro Chomutov vyrábí ocelové ingoty. Skupině, které se loni propadly tržby meziročně o 13 procent na 2,28 miliardy korun, způsobilo dočasné zastavení výroby ztrátu 150 milionů korun.

"Holdingu se díky řadě úsporných opatření podařilo ustát celosvětovou krizi a začít vytvářet mírný zisk," řekl mluvčí skupiny Miroslav Slaný. Skupina postupně investuje do nezbytných modernizací provozů, aby podniky mohly vyrábět složitější produkty s vyšší přidanou hodnotou a obstát na celosvětovém trhu zaplaveném levnou konkurencí z Číny, Indie a Turecka.

"Světové ocelářství, včetně asijského, trápí nadbytečné kapacity. Ocelářský průmysl v celé EU bojuje o udržení se při životě. Energeticky náročné odvětví je navíc zatěžováno růstem cen energií a zpřísňující se ekologickou legislativou snižující konkurenceschopnost při již tak obtížných tržních podmínkách," uvedl Zemek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Evropské sdružení oceli Eurofer odhaduje přebytek výrobních kapacit v EU na 40 milionů tun, což je asi jedna pětina celkových unijních kapacit. Odvětví zaměstnává v EU asi 360 tisíc lidí. Poptávka hlavního odběratele, sektoru stavebnictví, neroste a ani automobilky hutě nezachrání, protože se nezřizují nové továrny v Evropě, ale v Asii. Klesající poptávka i ceny a rostoucí náklady dostaly loni do ztráty i světovou ocelářskou jedničku AcelorMittal, se ztrátami se podle Z-Group potýká i německý ThyssenKrupp.

Holding Z-Group vyváží do více než 40 zemí světa, hlavně do EU, více než tři čtvrtiny produkce, a to elektrárnám, dopravcům ropy, plynu, vody, strojírenství, stavebnictví a nábytkářům. Z-Group českého podnikatele Zdeňka Zemka zaměstnává v několika oborech přes 4 tisíc lidí. Veškerý zisk dlouhodobě reinvestuje do svých firem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru