Řecko je blízko dosažení dohody o podmínkách poskytnutí třetího záchranného programu pro tuto zadluženou zemi. Řekl to ve středu premiér Alexis Tsipras s tím, že dohoda s mezinárodními věřiteli ukončí pochybnosti o setrvání jeho země v eurozóně.

Atény ve středu začaly jednat o podrobných podmínkách poskytnutí pomoci ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Propad řecké burzy neskončil. Obchodování s akciemi dvou bank bylo zastaveno - čtěte ZDE

Okolo požadovaných úsporných opatření panují neshody ve vládní straně Syriza, kterou ve středu vyzval k jednotě předseda parlamentu. Mluvčí vlády zároveň připustila, že kvůli nejednotě v Tsiprasově straně je reálné podzimní konání předčasných voleb.

"Jsme v závěrečné fázi jednání o dohodě s (mezinárodními) institucemi... Navzdory obtížím, kterým čelíme, věříme, že tato dohoda ukončí nejistotu okolo budoucnosti Řecka a eurozóny," řekl podle agentury Reuters řecký premiér během návštěvy ministerstva zemědělství.

Ministr financí Euklidis Tsakalotos v úterý předpověděl, že dohoda by mohla být hotova ještě tento týden. Řecko se potřebuje domluvit s věřiteli nejpozději do 20. srpna, kdy musí splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB).

Podle předsedy parlamentu Niklose Filise chce Řecko získat kompletní záchranný balík, nikoliv jen překlenovací úvěr, kvůli čemuž již řecký parlament schválil úsporná opatření požadovaná věřiteli.

Řecká vládní strana by se měla shodnout na podpoře dohody zajišťující budoucnost země, řekl Filis na adresu přibližně čtvrtiny poslanců formace Syriza, kteří jsou proti dalším úsporám.

Vládní mluvčí Olga Gerovasiliová ve středu řekla, že pokud nebude mít Tsiprasův kabinet kvůli této nejednotě parlamentní většinu, přijdou na podzim na řadu předčasné volby. Tuto možnost už dříve připustil i sám premiér.