Celkem 98 055 volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce ke konci letošního července, což je nejvíce od prosince 2008. Oproti loňskému červenci jich přibylo téměř 47 tisíc.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Úřad práce ke konci července evidoval celkem 456 341 uchazečů o zaměstnání, což je sice o 4 946 více než v červnu, ale o 85 023 méně než před rokem. Dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání, je nyní zhruba 440 tisíc.
Podíl nezaměstnaných ke konci července stoupl na 6,3 procenta z červnových 6,2 procenta. Před rokem dosahoval 7,4 procenta. Vyplývá to z pondělních údajů Úřadu práce ČR.
"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezonní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí především každoročně se opakující příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství do evidence Úřadu práce ČR. Ve vyšším počtu se nám hlásili také rodiče dětí ve školním věku, kteří nemají přes prázdniny hlídání. V menší míře začali přicházet i absolventi škol," uvedla Kateřina Sadílková, která byla pověřena řízením pracovního úřadu.
Vývoj měsíční míry nezaměstnanosti |
Komentář: Křivka vyjadřuje podíl nezaměstnaných osob na obyvatelstvu = počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let k obyvatelstvu stejného věku. Jde o metodiku výpočtu nezaměstnanosti Úřadu práce České republiky. Zdroj dat: Úřad práce ČR |
O koho je největší zájem?
Zaměstnavatelé měli v červenci největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče (především nákladních automobilů), kováře, nástrojáře, obsluhu pojízdných zařízení či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Dále hledali řemeslníky a kvalifikované stavební dělníky, kuchaře a prodavače, pracovníky v administrativě, ve zdravotnictví i sociální oblasti, skladníky, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce, operátory call center nebo uklízeče.
"Přednost dávali proškoleným specialistům s praxí," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory – například svářeč, slévač, soustružník, kovodělník, zámečník, nástrojář, mechanik a opravář strojů, elektrikář, elektromechanik, řezač plamenem, páječ, seřizovač, plastikář, obsluha CNC a důlních strojů. Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.
V evidenci úřadů práce jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Podle věku převažovali nezaměstnaní nad 50 let, kteří tvoří 30,4 % z celkového počtu uchazečů.
Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, pracovníků v oblasti ochrany a ostrahy nebo řemeslníků. Déle než 12 měsíců je bez zaměstnání 45,3 procenta registrovaných uchazečů, tedy 206 747 osob.
Druhá nejnižší v Evropě
Podle jednotné metodiky Eurostatu (ke konci letošního června) je nezaměstnanost v Česku druhá nejnižší v Evropské unii. Nejlépe je na tom Německo (4,7 procenta), Česko má podle této metodiky 4,9procentní nezaměstnanost. Následují Malta, Velká Británie, Lucembursko, Dánsko a Rakousko.
Naopak nejvyšší nezaměstnanost je podle Eurostatu na Kypru (16,2 procenta), ve Španělsku (22,5 procenta) a v Řecku (25,6 procenta ke konci března).
Mapka nezaměstnanosti v okresech (k červenci 2015)
Zdroj: Úřad práce
Nezaměstnanost v tabulkách
|
|
Zdroj: Úřad práce
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist