Během pondělní noci Google přinesl nečekané oznámení. Druhá nejhodnotnější společnost na světě se rozdělí na několik menších firem, které zastřeší holding nazvaný Alphabet.

Google už dávno není jen vyhledávač a stále častěji proniká do odvětví, která jsou jeho původnímu zaměření velmi vzdálená. Jedna firma se tak nyní zaměřuje jak na reklamu, tak i například na vývoj automobilů, termostatů či výzkum dlouhověkosti. Vedení firmy se tak rozhodlo rozvětvenou firmu zjednodušit. To by mělo ulehčit řízení společnosti a zároveň částečně osvětlit její hospodaření.

"Naše společnost dnes funguje dobře, ale myslíme si, že ji můžeme udělat čistší a odpovědnější," napsal spoluzakladatel a šéf Googlu Larry Page k nové struktuře.

Části skupiny Alphabet

Google
vyhledávání, reklamy, YouTube, Android, Chrome, infrastruktura

Google X
autonomní vozidla, drony, balony šířící internet

Nest
chytré termostaty

Google Fiber
připojení k internetu

Calico
výzkum dlouhověkosti

Life Sciences
kontaktní čočky

Google Ventures
investice do start-upů

Připravovaná firemní struktura se podobá způsobu organizace společností, jako jsou Berkshire Hathaway či General Electric. Ten spočívá v centrální divizi, která řídí celofiremní aktivity, jako jsou třeba finance, a v relativně nezávislých divizích zaměřených na konkrétní oblasti. Divize Google bude podle nové firemní struktury kromě internetového vyhledávače zahrnovat také mapovou službu a server YouTube.

Každá z divizí by tak měla získat určitou volnost a také možnost se plně zaměřit pouze na svůj konkrétní obor.

Šéfem holdingu Alphabet, jehož akcie dostanou současní akcionáři technologické firmy, bude spoluzakladatel Googlu Larry Page. Další ze zakladatelů Sergey Brin bude zastávat funkci prezidenta a výkonným předsedou bude Eric Schmidt. "Štíhlejší" Google, kterému bude šéfovat Sundar Pichai, podle Guardianu "vycházející hvězda Silicon Valley", bude největší dceřinou společností v plném vlastnictví Alphabetu. 

Dalšími částmi skupiny pak budou například Google X, který stojí za projekty jako autonomní automobil či drony, výrobce chytrých termostatů Nest či investiční fond Google Ventures.

Novou podobu zároveň dostanou zveřejňované finanční výsledky. Společnost totiž bude hlásit odděleně výsledky klíčového vyhledávání a reklamy a zbylé části skupiny Alphabet. Tím se také oddělí výsledky divize, která provozuje velmi ziskový reklamní byznys, od dlouhodobých projektů, které okamžité výsledky nepřinášejí. Takové aktivity ale neradi vidí akcionáři, kteří chtějí na svých investicích především vydělat.

Analytik společnosti BGC Partners specializující se na oblast technologií Colin Gillis uvedl, že změna firemní struktury poskytne "pravdivější obrázek" o charakteru a specifikách hlavních operací Googlu. Ten by prý díky reorganizaci ale také mohl vyzdvihnout do popředí i své další aktivity.

"Důvodem je pravděpodobně snaha říct investorům, že slyší jejich volání po větší transparentnosti a že ji přinesou," řekl analytik Pivotal Research Brian Wieser listu The Wall Street Journal. Zároveň ale upozornil, že nový způsob organizace rozhodně neznamená, že firma přestane investovat do oblastí velmi vzdálených od hlavního oboru podnikání firmy.

Jak poukazuje server Mashable, Googlu se v nové struktuře zjednoduší velké akvizice. Firmy jako Motorola nebo Nest vyžadují určitou míru samostatnosti, kterou jim začlenění do velké korporace neumožní. V rámci holdingové struktury si ale budou moci udržet určitou samostatnost a vlastní vedení. A v neposlední řadě bude také mnohem jednodušší firmu opět vyčlenit v případě jejího prodeje.

Google dal podle Reuters zároveň jasně najevo, že tím, že vytváří mateřskou Alphabet, nemá v úmyslu vytvářet produkty a značky pod tímto názvem. Kdyby tomu tak bylo, společnost by mohla narazit na problémy kvůli možnému porušení práv k ochranné známce. Slovo Alphabet (abeceda) mají v názvu stovky malých firem. Kromě toho existuje v USA přes sto zápisů ochranných známek, které obsahují slovo alphabet nebo nějakou jeho blízkou variantu.

Investoři oznámenou změnu přijali pozitivně. Akcie Googlu po začátku úterního obchodování hned posílily o pět procent.