Letošní úroda bude meziročně nižší o třetinu až čtvrtinu a dosáhne přibližně 4500 tun, odhaduje Svaz pěstitelů chmele ČR. Pokud brzy nezaprší, bude úroda ještě horší. Loňská úroda činila 6202 tun.

"Je sucho a k tomu se ještě přidalo vražedné vedro. A tahle dvojkombinace je pro chmel nezvládnutelná," tvrdí předseda svazu Luboš Hejda, podle něhož některý chmel teprve kvete, a nehodí se tak ke sklizni. "Jsou vidět zasychající štoky, nevyhlávkovaný chmel a štoky, které teprve kvetou. Tam nebude ke sklízení nic," stěžuje si Hejda na počasí.

Pro pivovary by ale mělo být chmele dost. Jak dříve řekl sládek pivovaru Gambrinus Pavel Zítek, tuzemští výrobci piva spotřebují kolem tisíce tun chmele. Smlouvy jsou uzavírány na delší dobu. "Pivovar, který chmel nemá zabezpečený, je lajdák, protože si ho nenakoupil a nezajistil v době, kdy ho bylo dostatek," míní Zítek.

Pěstitelé chmele zároveň letos plánují obnovu a rozšíření chmelnic o 400 hektarů. V současnosti tyto plochy představují 4600 hektarů. "Loni jsme vysázeli 400 hektarů, něco padlo na obnovu, takže rozšíření ploch bylo zhruba 140 až 150 hektarů," uvedl Hejda, podle které jde letos přibližně o stejnou plochu. Svaz chmelařů doporučuje pěstitelům, aby zvětšovali rozlohu chmelnic.