Letošní sklizeň obilovin bude podle odhadu Českého statistického úřadu jen o 4,3 procenta nižší než v loňském rekordním roce. Úroda řepky by však měla klesnout o 21,4 procenta, naopak máku se sklidí o 2,3 procenta více než loni. Informoval o tom ve čtvrtek úřad. Žně v Česku vrcholí, podle posledních údajů ministerstva zemědělství je posečeno 83 procent plochy.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle nynějšího předpokladu ČSÚ zemědělci sklidí 7,592 milionu tun základního obilí a 1,208 milionu tun řepky. První odhad přitom počítal s poklesem letošní sklizně obilovin o 14 procent na 6,815 milionu tun. V případě úrody řepky se předpoklad statistiků příliš nezměnil, v červenci předpovídali její meziroční pokles o 21,8 procenta na 1,202 milionu tun.

Za meziročním předpokládaným poklesem produkce obilí stojí snížení hektarového výnosu, který by podle ČSÚ měl být 5,83 tuny na hektar. To je o 4,3 procenta méně než loni. Osevní plochy 1,303 milionu hektaru zůstaly stejné jako loni. Očekávaná úroda obilovin ale převyšuje průměr za posledních pět i deset let, uvedl ČSÚ.

"S ohledem na nadprůměrně teplé léto panovaly obavy zemědělců, že zrno bude zasychat. Nicméně ze statistických výkazů je patrné, že tyto starosti nebyly zcela na místě," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

ČSÚ očekává nižší výnos proti loňskému roku u všech druhů základních obilovin. Sklizeň jarní pšenice jarní a jarního ječmene díky větším osevním plochám ale překročí tu loňskou o 66 000 tun. U ostatních obilovin je sklizeň proti loňskému roku nižší o 409 000 tun.

Na poklesu úrody řepky se podepisuje nižší předpokládaný hektarový výnos i menší osevní plocha. Podle ČSÚ klesne výnos řepky proti loňskému roku o 16,5 procenta na 3,30 tuny na hektar a osevní plocha se u ní snížila o 5,9 procenta na 366 000 hektarů.

"Plocha řepky se za dva roky snížila o 52 tisíc hektarů, to je obrovská změna," vysvětlil ČTK důvod poklesu úrody řepky ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. Podle něj za poklesem stojí snížení ceny řepky na světových burzách, které se nyní pohybují okolo deseti tisíc korun za tunu. Například v roce 2012 vystoupaly na více než 12 tisíc korun. "Druhý důvod může být ten, že se neustále píše, že máme řepky hodně, a někteří mají tendenci plochu snižovat, přestože řepka je v Evropě nedostatkové zboží," podotknul Volf. Letošní sucho řepku poškodilo, původní odhady předpokládaly podle ředitele výnos 3,5 tuny z hektaru. Svaz odhadl u řepky ekonomickou ztrátu způsobenou počasím na 1,3 miliardy korun.

Sklizeň máku ČSÚ odhaduje na 25 000 tun, což je o 2,3 procenta více než loni. Maková pole se totiž třetím rokem zvětšují, přičemž letošní výměra 33 000 hektaru je meziročně větší o pětinu. Odhadovaný výnos 0,77 tuny na hektar je proti loňskému výnosu o 15,4 procenta nižší, nicméně převyšuje pětiletý průměr o 11,9 procenta. "Jaro bylo pro mák velmi příznivé, samozřejmě sucho ho zase výrazně poškodilo," uzavřel ředitel svazu.