Výrobní ceny v dubnu meziročně opět klesly v zemědělství a průmyslu. Ceny zemědělských výrobců se snížily o deset procent a průmyslových výrobců o 2,6 procenta. Naopak ceny stavebních prací stouply o jedno procento. U tržních služeb byly ceny vyšší proti loňskému dubnu o 0,1 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Rovněž v meziměsíčním srovnání se ceny v zemědělství snížily, zatímco v průmyslu stouply.
"Celková čísla za výrobní inflaci nepřinášejí žádné překvapení a stejně jako ve většině evropských zemí se ceny ve výrobě ještě stále snižují. Obrat přinese až silnější poptávka nebo třeba zdražení energií, které ovšem v dohledné době moc pravděpodobné není," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Meziroční pokles cen průmyslových výrobců je přitom podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera nadále tažen zejména poklesem cen ropy a také nadprůměrnou úrodou v minulém roce. "Tyto faktory budou udržovat meziroční dynamiku cen průmyslových výrobců zápornou i v následujícím období," uvedl.
Ceny zemědělských výrobců byly proti březnu nižší o 0,2 procenta, zlevnilo mléko a vejce, naopak zdražila čerstvá zelenina, ovoce a drůbež. V průmyslu se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,4 procenta, přičemž nejvíce se zvyšovaly ceny chemických látek a výrobků.
Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily ve srovnání s březnem o 0,1 procenta a ceny tržních služeb v podnikatelské sféře o půl procenta. Zdražovaly reklamní služby, průzkum trhu a architektonické a inženýrské služby, zlevnily však služby v oblastech nemovitostí a zaměstnání.
Klesly i exportní ceny
Ceny v zahraničním obchodě v březnu v meziročním srovnání taktéž klesly, zejména kvůli zlevnění minerálních paliv. Ve srovnání s loňským březnem se dovozní ceny podle ČSÚ snížily o 0,9 procenta, ceny vyváženého zboží klesly o 0,5 procenta. V meziměsíčním srovnání se vývozní ceny snížily o 0,4 procenta a dovozní vzrostly o 0,3 procenta.
Ceny zahraničního obchodu meziročně klesly poprvé loni v prosinci, po 13 měsících růstu, pokles pak statistici hlásili i v dalších měsících.
Exportní ceny v meziročním srovnání ovlivnilo především zlevnění paliv o 13,3 procenta. Klesly i ceny chemikálií, a to o 5,3 procenta. Potraviny zlevnily o 5,1 procenta a ostatní suroviny o 4,5 procenta. Naopak o jedno procento zdražily stroje a dopravní prostředky.
V dovozu klesly ceny minerálních paliv o 23,6 procenta. Dolů, konkrétně o 10,9 procenta, šly i ceny ostatních surovin, chemikálie zlevnily o 2,8 procenta. Největší růst cen ČSÚ zaznamenal u průmyslového spotřebního zboží, strojů a dopravních prostředků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist