Finanční skupina PPF, která minoritním akcionářům telekomunikační společnosti O2 Czech Republic v červnu nabídla výkup jejich akcií, získala díky této transakci ve větší části rozděleného byznysu podíl přes 90 procent.

Směřuje tak k plnému ovládnutí provozovatele datových kabelů a vysílačů.

Firma neuvedla konkrétně, jak velký podíl získala. Nabití podílu většího než 90 procent umožňuje hlavnímu akcionáři spustit takzvané vytěsnění ostatních podílů. V tom může vykoupit ostatní akcie za cenu stanovenou znalcem.

"Skupina PPF bude nadále zvažovat realizaci vytěsnění, nicméně s ohledem na transakční a finanční náročnost tohoto procesu o tomto kroku zatím rozhodnuto nebylo, a nelze tak sdělit, zda a případně kdy se tak stane," oznámila firma v tiskovém prohlášení.

PPF rozdělila telekomunikační společnost na dvě části, na nové O2 a na větší, infrastrukturní část, nazvanou Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin).

Původní podíl PPF na hlasovacích právech obou společností byl 84,7 procenta. Díky nabídce minoritním podílníkům vzrostl podíl PPF v O2 na 84,91 procenta.

Finanční skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera změnila v červnu způsob, jakým někdejší dominantní telekomunikační operátor fungoval. Hlavní vlastník rozdělil firmu na dvě části tím, že vyčlenil veškerou technickou infrastrukturu – vysílače, datové kabely a centra - do samostatné firmy. PPF v minulosti řekla, že plánuje Cetin ovládnout celý a naopak akcie O2 ponechat na burze a být jen finančním investorem. Tento plán ve čtvrtek firma opět zopakovala.

Akcie O2 vzrostla ve čtvrtek o 8,5 procenta na 162,80 koruny, nejvyšší úroveň od rozdělení firmy před třemi a půl měsíce. Titul se tak stal nejvíce rostoucím na hlavním trhu burzy. Podle analytiků investoři očekávají, že společnost zůstane obchodovaná na burze a bude vyplácet dividendy. Akcie je na více než dvojnásobku ceny, na které se obchodovala 1. června, kdy došlo k rozdělení firmy a novému ocenění.