Americký technologický gigant International Business Machines (IBM) vyvinul nový čip, který má stejné množství digitálních neuronů jako mozek potkana. Jde o nový rekord ve vývoji čipů, jelikož jeho systém je složen z přibližně 48 milionů neuronů. Společnost na nové technologii pracuje od srpna 2014, kdy se ji podařilo vytvořit první počítačový čip, který je inspirován organickým mozkem.
Výhodou nového druhu čipů je mimo vyšší výpočetní výkon také minimální spotřeba energie. Právě nízká energetická náročnost takových čipů je důvodem, proč by jednou nová technologie mohla být použita v mobilních zařízeních, kde je klíčová velikost a spotřeba jednotlivých částí hardwaru.
Vedoucí celého projektu Dharmendra Modha vysvětlil, že v budoucnu bude výpočetní technika rozdělena na dva druhy počítačů. Tradiční logické počítače a nové synaptické počítače, které pracují stejně jako pravá a levá hemisféra mozku, a vytvoří tak systém, který byl dříve nepředstavitelný.
IBM již pořádá školení, na kterých vysvětluje vládním agenturám, výzkumným pracovníkům a univerzitám, jak její nová technologie funguje a jak naprogramovat aplikace, které ji budou využívat. Nový čip nefunguje stejným způsobem jako stávající počítačové čipy, takže potřebuje vlastní programovací jazyk. Ten již tým, který stojí za vývojem nového čipu, vyvinul a nyní jej v rámci různých školení ukazuje světu.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Modha také řekl, že cílem jeho týmu je vytvořit "umělý mozek velikost krabice od bot" mající více než 10 miliard synapsí, který bude mít spotřebu menší než jeden kilowatt. Lidský mozek má podle vědců sto miliard neuronů a sto bilionů synapsí s odhadovaným příkonem v desítkách wattů a objemem okolo 1,5 litru.
V budoucnu, kdy kognitivní (inteligentní) počítačové systémy, jako například Watson od IBM, začnou čelit nekonečnému množství dat, které svět vyprodukuje, budou zapotřebí mnohem výkonnější počítače a nové cesty řešení jejich výpočetních operací. Takové technologie mohou být v budoucnu využity například pro fungování virtuálních inteligentních asistentů, jako jsou Cortana od Microsoftu, Google Now nebo Siri.
Neurotické čipy otevírají také cestu k porozumění lidské řeči počítačem i bez jeho připojení k internetu. Nyní je ale projekt IBM pouze inspirován organickým mozkem a vyvinutí opravdového digitálního mozku je ještě velice vzdáleno.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist