České Raiffeisenbank, která je pátou největší domácí bankou, stoupl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 30 procent na 1,33 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 16 procent na 227 miliard korun, sdělil ve středu mluvčí banky Tomáš Zavoral. 

"V průběhu prvního pololetí letošního roku se tuzemská ekonomika vyvíjela velmi dobře a ve zdravém prostředí proto stoupala i poptávka po bankovních produktech, zejména pak po hypotečních a spotřebitelských úvěrech," komentoval výsledky generální ředitel banky Igor Vida.

K třicetiprocentnímu meziročnímu nárůstu zisku podle něj pozitivně přispěly vyšší čisté úrokové výnosy, vyšší výnosy z obchodování na finančních trzích a na nákladové straně pak nižší náklady na úvěrové riziko a nižší provozní náklady v důsledku úsporných opatření přijatých v minulých letech.

Čisté úrokové výnosy Raiffeisenbank meziročně vzrostly o 6,9 procenta na 3,1 miliardy korun. Čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 6,6 procenta na 926 milionů korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, stouply o 13,5 procenta na 666 milionů korun.

Objem poskytnutých úvěrů meziročně vzrostl o 13,1 procenta na 181 miliard korun. Rostlo financování domácností (spotřebitelské úvěry a hypotéky) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 15,9 procenta na 167 miliard korun.

Provozní náklady meziročně mírně poklesly o 4,2 procenta na 2,4 miliardy korun, a to především v důsledku řady úsporných opatření přijatých v minulých letech.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Kapitálová přiměřenost banky ke konci pololetí dosáhla 16,1 procenta proti 14,17 procenta ke konci prvního pololetí minulého roku.

Z konkurenčních peněžních ústavů zveřejnila výsledky Komerční banka, které v pololetí stoupl čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 6,6 miliardy korun. České spořitelně klesl čistý zisk o 5,9 procenta na 7,3 miliardy, ČSOB o dvě procenta na 7,1 miliardy korun. UniCredit Bank vykázala v pololetí čistý zisk 3,1 miliardy korun, což je o 26 procent více než před rokem.

Raiffeisenbank poskytuje v Česku bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru