Řecký premiér Alexis Tsipras v televizním proslovu oznámil svou rezignaci, a otevřel tak možnost pro vypsání parlamentních voleb. Rezignaci ve čtvrtek večer předal do rukou prezidenta Prokopise Pavlopulose. Ten podle řecké ústavy nemůže vypsat nové volby hned, ale měl by oslovit předsedy dvou dalších nejsilnějších stran. Těmi jsou opoziční Nová demokracie a extremistický Zlatý úsvit. Prozatímní funkci premiéra by měla převzít předsedkyně Nejvyššího soudu Vassiliki Thanuová.

Předseda druhé největší parlamentní strany Nové demokracie Evangelos Meimarakis již naznačil, že by se mohl pokusit sestavit vládu se stranami Potami a Pasok bez vypsání předčasných voleb. Naopak radikální členové doposud vládní Syrizy se mají podle britského deníku Telegraph ve čtvrtek v noci setkat a budou projednávat možné opuštění strany a vytvoření vlastního parlamentního uskupení.

Ve svém proslovu Tsipras kritizoval některé členy jeho vládní strany Syriza, kteří se vyslovili pro opuštění eura a návrat k drachmě. Vyzval zároveň Řeky, aby jeho dosavadní snahy podpořili. Konec své vlády odůvodnil tím, že novou dohodou se dovršil její mandát.

Tsipras dále řekl, že nedosáhl s věřiteli takové dohody, jaké chtěl. Nečekal totiž, že představitelé Evropské unie budou vyjednávat tak tvrdě. "Abych byl zcela upřímný, nedosáhli jsme takové dohody, jakou jsme chtěli. Jsme ale povinni nyní dohodu dodržovat," řekl. "Jsem přesto velmi pyšný na mou vládu. Vyjednávali jsme ustavičně a tvrdě," dodal.

Hlavní myšlenkou Tsiprasova proslovu podle komentátorů bylo přesvědčení, že je lepší bojovat za výhodnější podmínky s věřiteli než opustit euro nebo naopak slepě přijmout diktované podmínky.

Někteří evropští státníci se již k Tsiprasovu rozhodnutí vyjádřili. Podle britských médií se poměrně ostře vyjádřila Angela Merkelová. Německá kancléřka byla ve čtvrtek na návštěvě Brazílie, kde se setkala s tamní prezidentkou Dilmou Rousseffovou. Ta médiím sdělila, že Merkelová k rozhodnutí řeckého premiéra řekla "Tsiprasova demise je součástí řešení, ne krize".

Naopak předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem podle svého mluvčího řekl, že nový záchranný program potřebuje širokou podporu v řeckém parlamentu a doufá, že případné nové volby takovou podporu přinesou.

Evropu nicméně nečekají klidné týdny. Kromě možných řeckých voleb se čeká na hlasování v Portugalsku a Katalánsku, i jejich výsledky mohou velmi ovlivnit budoucí vývoj Evropy.

Tsipras vládl od ledna

Odcházející premiér Tsipras se k moci dostal teprve letos v lednu. Tehdy voličům slíbil, že ukončí nepopulární politiku přísných škrtů a šetření, kterou Řecku naordinovali mezinárodní věřitelé, tedy Evropská centrální banka, Evropská komise a Mezinárodní měnový fond.

Po několika měsících ale musel otočit. Jednání s věřiteli o vyplacení poslední části finanční pomoci se dostalo do slepé uličky a Tsipras nakonec pod tlakem obav z odchodu z eurozóny a dluhových potíží kývl na další úspory, reformy i privatizaci. Jeho obrat ale vyvolal v jeho straně Syriza rebelii. Tu vede bývalý ministr energetiky Panagiotis Lafazanis.
Naposledy minulý pátek proti třetímu záchrannému balíčku hlasovala třetina poslanců Syrizy. Tsipras se kvůli tomu musel opřít o hlasy opozičních stran. A taková situace je pro něj neudržitelná. Nejprve podle řeckých médií Tsipras zvažoval, že požádá poslance o vyslovení důvěry své vládě. O různých možnostech se premiér ve čtvrtek radil se svým týmem poradců a spojenců. Nakonec se ale rozhodl, že podá demisi. Zemi nyní čekají předčasné volby.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.