Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:
Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů.
Praha. Akce s názvem LadyTech, jejímž cílem je podpora žen v technologickém byznysu a jejich motivace, aby se nebály technologií a začaly se více podílet na jejich vzniku. Autorem platformy je české vývojářské studio STRV.
Valtice. Začíná druhý ročník kulturního a gastronomického festivalu Víno bez hranic.
Berlín. Index spotřebitelské důvěry GfK na září.
New York. Americký výrobce zemědělské, lesní a stavební techniky Deere & Co. zveřejní hospodářské výsledky za třetí fiskální čtvrtletí.
Novým hlavním majitelem velkých fastfoodových restaurací v Česku je mexický fond
Významné fastfoodové řetězce v Česku a střední Evropě mají nového hlavního majitele. Třetinový podíl ve společnosti Amrest, která v tuzemsku provozuje stovku restaurací pod značkami KFC, Burger King a kavárny Starbucks, kupuje od investičního fondu Warburg Pincus mexický soukromý investiční fond Fonaccess Capital.
Finanční podmínky prodeje 32 procent v největším nezávislém provozovateli fastfoodových restaurací v regionu střední a východní Evropy nebyly zveřejněny. Hodnota celého Amrestu, s jehož další třetinou akcií se obchoduje na varšavské burze, dosahuje 3,7 miliardy zlotých, v přepočtu tedy 24 miliard korun. Tržby společnosti v Česku (bez kaváren Starbucks) loni vzrostly víc než o sto milionů korun, na dvě miliardy korun.
Evropské akcie prudce klesají, trhy srážejí obavy z útlumu globální ekonomiky
Západoevropské akcie ve čtvrtek dál výrazně klesly a indexy burz ve Frankfurtu a Londýně sestoupily na sedmiměsíční minima. Evropské trhy srážejí obavy z útlumu globální ekonomiky a další propad čínských akcií. Širší západoevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel den poklesem o 1,9 procenta na 1477,35 bodu a ztrácí druhý týden po sobě. Minulý týden odepsal tři procenta, což byla jeho nejhlubší ztráta od počátku července.
Frankfurtský index DAX klesl o 2,3 procenta a je na minimu od ledna a asi 16 procent pod dubnovým rekordním maximem. Londýnský FTSE 100 oslabil o 0,6 procenta. Čínské akcie ve čtvrtek obnovily pokles a jejich hlavní indexy ztratily více než tři procenta pod tlakem obav ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Index aténské burzy se propadl o 3,5 procenta. Řecký premiér Alexis Tsipras ohlásil demisi.
O Slovenské elektrárny mají zájem i Číňané
Už třetí zájemce se oficiálně uchází o podíl ve firmě Slovenské elektrárne. China National Nuclear Corporation (CNNC) nyní podle slovenského ministra hospodářství Vazila Hudáka provádí detailní audit společnosti a do konce měsíce by měla na podíl italské firmy Enel podat závaznou nabídku.
Zájem o elektrárny už projevily firmy z Česka a Maďarska spolu se Slovenskem. Italský Enel vlastní ve Slovenských elektrárnách dvoutřetinový podíl, zbytek má slovenský stát. Stále není stoprocentně jasné, kdy a hlavně co přesně bude prodávat. Firma se již dříve nechala slyšet, že počítá s dokončením prodeje menšinového podílu ve slovenské společnosti během čtvrtého kvartálu letošního roku.
Slovenské elektrárne jsou největším producentem elektřiny v zemi. Kromě dvou uhelných elektráren vlastní firma i více než tři desítky vodních zdrojů, které představují asi třetinu výkonu jejího portfolia. Přes 40 procent obstarávají jaderné reaktory.
Vinařem roku je Vinařství Mikrosvín Mikulov
V letošním ročníku soutěže o vinaře roku zvítězilo Vinařství Mikrosvín Mikulov. Druhé místo obsadily Vinné sklepy Valtice, třetí je vinařství Vinice-Hnanice. Výsledky oznámili na čtvrtečním galavečeru v pražském Žofíně pořadatelé. Do soutěže se přihlásili vinaři s 500 vzorky. Ve finálovém kole se o titul ucházelo osm moravských vinařství.
Vinařství přihlašovala minimálně šest různých vín, každá kolekce musela obsahovat nápoje nejméně ze tří soutěžních kategorií. Pořadatelem soutěže je Český archiv vín ve spolupráci s Vinařskou asociací ČR a Asociací sommeliérů ČR. Soutěž je otevřena všem tuzemským vinařstvím bez omezení.
Olivový olej podražuje kvůli suchu i nebezpečné chorobě
Zalít si salát kvalitním olivovým olejem je stále větší luxus. Jeho cena od loňského května, kdy na mezinárodním trhu dosahovala průměrných 2 000 eur za tunu, stoupla o tři čtvrtiny na 3 500 eur. "Tempo, jímž podražuje olivový olej, je opravdu znepokojivé," říká Lamine Lahousniová z londýnské společnosti Euromonitor International. Podle ní maloobchodní cena loni ve světě stoupla o průměrných 10 procent, asi třikrát tolik než balené potravinářské zboží.
Distributoři a maloobchodníci nyní od dodavatelů žádají mnohem více, než je ve skladech. Na evropský trh se navíc tlačí odběratelé z Jižní Ameriky, kde se neurodilo. Dalším důvodem zdražování jsou kritické zásoby oleje ve Španělsku, které vznikly kvůli suchu i chorobě olivovníků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist