Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:
Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů.
Praha. Akce s názvem LadyTech, jejímž cílem je podpora žen v technologickém byznysu a jejich motivace, aby se nebály technologií a začaly se více podílet na jejich vzniku. Autorem platformy je české vývojářské studio STRV.
Valtice. Začíná druhý ročník kulturního a gastronomického festivalu Víno bez hranic.
Berlín. Index spotřebitelské důvěry GfK na září.
New York. Americký výrobce zemědělské, lesní a stavební techniky Deere & Co. zveřejní hospodářské výsledky za třetí fiskální čtvrtletí.
Novým hlavním majitelem velkých fastfoodových restaurací v Česku je mexický fond
Významné fastfoodové řetězce v Česku a střední Evropě mají nového hlavního majitele. Třetinový podíl ve společnosti Amrest, která v tuzemsku provozuje stovku restaurací pod značkami KFC, Burger King a kavárny Starbucks, kupuje od investičního fondu Warburg Pincus mexický soukromý investiční fond Fonaccess Capital.
Finanční podmínky prodeje 32 procent v největším nezávislém provozovateli fastfoodových restaurací v regionu střední a východní Evropy nebyly zveřejněny. Hodnota celého Amrestu, s jehož další třetinou akcií se obchoduje na varšavské burze, dosahuje 3,7 miliardy zlotých, v přepočtu tedy 24 miliard korun. Tržby společnosti v Česku (bez kaváren Starbucks) loni vzrostly víc než o sto milionů korun, na dvě miliardy korun.
Evropské akcie prudce klesají, trhy srážejí obavy z útlumu globální ekonomiky
Západoevropské akcie ve čtvrtek dál výrazně klesly a indexy burz ve Frankfurtu a Londýně sestoupily na sedmiměsíční minima. Evropské trhy srážejí obavy z útlumu globální ekonomiky a další propad čínských akcií. Širší západoevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel den poklesem o 1,9 procenta na 1477,35 bodu a ztrácí druhý týden po sobě. Minulý týden odepsal tři procenta, což byla jeho nejhlubší ztráta od počátku července.
Frankfurtský index DAX klesl o 2,3 procenta a je na minimu od ledna a asi 16 procent pod dubnovým rekordním maximem. Londýnský FTSE 100 oslabil o 0,6 procenta. Čínské akcie ve čtvrtek obnovily pokles a jejich hlavní indexy ztratily více než tři procenta pod tlakem obav ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Index aténské burzy se propadl o 3,5 procenta. Řecký premiér Alexis Tsipras ohlásil demisi.
O Slovenské elektrárny mají zájem i Číňané
Už třetí zájemce se oficiálně uchází o podíl ve firmě Slovenské elektrárne. China National Nuclear Corporation (CNNC) nyní podle slovenského ministra hospodářství Vazila Hudáka provádí detailní audit společnosti a do konce měsíce by měla na podíl italské firmy Enel podat závaznou nabídku.
Zájem o elektrárny už projevily firmy z Česka a Maďarska spolu se Slovenskem. Italský Enel vlastní ve Slovenských elektrárnách dvoutřetinový podíl, zbytek má slovenský stát. Stále není stoprocentně jasné, kdy a hlavně co přesně bude prodávat. Firma se již dříve nechala slyšet, že počítá s dokončením prodeje menšinového podílu ve slovenské společnosti během čtvrtého kvartálu letošního roku.
Slovenské elektrárne jsou největším producentem elektřiny v zemi. Kromě dvou uhelných elektráren vlastní firma i více než tři desítky vodních zdrojů, které představují asi třetinu výkonu jejího portfolia. Přes 40 procent obstarávají jaderné reaktory.
Vinařem roku je Vinařství Mikrosvín Mikulov
V letošním ročníku soutěže o vinaře roku zvítězilo Vinařství Mikrosvín Mikulov. Druhé místo obsadily Vinné sklepy Valtice, třetí je vinařství Vinice-Hnanice. Výsledky oznámili na čtvrtečním galavečeru v pražském Žofíně pořadatelé. Do soutěže se přihlásili vinaři s 500 vzorky. Ve finálovém kole se o titul ucházelo osm moravských vinařství.
Vinařství přihlašovala minimálně šest různých vín, každá kolekce musela obsahovat nápoje nejméně ze tří soutěžních kategorií. Pořadatelem soutěže je Český archiv vín ve spolupráci s Vinařskou asociací ČR a Asociací sommeliérů ČR. Soutěž je otevřena všem tuzemským vinařstvím bez omezení.
Olivový olej podražuje kvůli suchu i nebezpečné chorobě
Zalít si salát kvalitním olivovým olejem je stále větší luxus. Jeho cena od loňského května, kdy na mezinárodním trhu dosahovala průměrných 2 000 eur za tunu, stoupla o tři čtvrtiny na 3 500 eur. "Tempo, jímž podražuje olivový olej, je opravdu znepokojivé," říká Lamine Lahousniová z londýnské společnosti Euromonitor International. Podle ní maloobchodní cena loni ve světě stoupla o průměrných 10 procent, asi třikrát tolik než balené potravinářské zboží.
Distributoři a maloobchodníci nyní od dodavatelů žádají mnohem více, než je ve skladech. Na evropský trh se navíc tlačí odběratelé z Jižní Ameriky, kde se neurodilo. Dalším důvodem zdražování jsou kritické zásoby oleje ve Španělsku, které vznikly kvůli suchu i chorobě olivovníků.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist