Ukrajina uzavřela s hlavní skupinou zahraničních věřitelů dohodu o odpuštění části svého dluhu. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková. Věřitelé prominou Kyjevu 20 procent jistiny dluhopisů a termín splatnosti všech dluhopisů se prodlouží o čtyři roky.

Dohoda posílí ukrajinské státní finance a zachrání zemi před nutností vyhlásit platební neschopnost. K odpuštění části dluhu Kyjev žádá i Moskvu, ta ale trvá na plném uhrazení závazků.

Jarešková označila dohodu za výhru pro obě strany. "Každý vyšel z této dohody dobře," uvedla ministryně. Restrukturalizace by měla být podle ní završena do konce října a Jarešková doufá, že se k ní připojí naprostá většina věřitelů.

Ukrajina vedla od jara jednání o restrukturalizaci svého zahraničního dluhu v objemu 18 miliard dolarů (431 miliard Kč). Jednání se kvůli rozdílným postojům táhla přes pět měsíců.

Kyjev požadoval, aby věřitelé přistoupili na výrazné snížení jistiny dluhopisů, ti to ale dlouho odmítali a navrhovali jen prodloužení splatnosti. V posledním kole jednání, které trvalo dva týdny, se nakonec podařilo dospět ke kompromisu.

Dosažená dohoda podle Jareškové splňuje požadavky Mezinárodního měnového fondu (MMF). Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů, na němž se země letos dohodla s MMF.

Jarešková opět vyzvala Rusko, aby se k částečnému oddlužení země připojilo, a dodala, že Kyjev nebude nakládat s ruským dluhem jinak než s pohledávkami ostatních věřitelů. Moskva to ale znovu odmítla.

Ministr financí Anton Siluanov ve čtvrtek řekl, že Rusko teď nutně potřebuje devizy, protože kvůli západním sankcím nemá přístup na zahraniční kapitálové trhy. Moskva koncem roku 2013 půjčila Kyjevu tři miliardy dolarů prostřednictvím koupě dluhopisů, které jsou splatné letos v prosinci.

"Trváme na tom, aby v prosinci tohoto roku byly ty tři miliardy dolarů plně splaceny, včetně splátek úroků," řekl podle agentury Reuters později Siluanov. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk mezitím uvedl, že Ukrajina nenabídne Rusku lepší dohodu o dluhu než jiným věřitelům.

Prodlení se splátkami ruského dluhu by pro Ukrajinu znamenalo nové nebezpečí. MMF totiž nemůže dál poskytovat úvěry zemím, které svým státním věřitelům včas nesplácejí závazky.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Obchodníci na finančních trzích ve čtvrtek uvedli, že dohoda je pro věřitele nakonec příznivější, než se očekávalo. MMF mezitím vybídl všechny investory držící ukrajinské dluhopisy v zahraničních měnách, aby dohodu o odpuštění části dluhu podpořili. "Dnešní dohodu vítáme," uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová. Dohoda by podle ní Kyjevu mohla pomoci dostat dluhovou zátěž pod kontrolu, proto je důležité, aby dohoda získala širokou podporu všech držitelů eurobondů.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktu se separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Restrukturalizací zahraničního dluhu státu a státních organizací chce Kyjev do roku 2018 ušetřit více než 15 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru