Řecko obdrželo prvních 13 miliard eur (přes 350 miliard korun) z nového záchranného programu. Evropský stabilizační mechanismus oznámil, že peníze převedl ve čtvrtek ráno. Podle zdroje agentury AFP již Atény uhradily i čtvrteční splátku Evropské centrální bance a splatily i překlenovací úvěr z Evropského finančního stabilizačního mechanismu.

Spuštění záchranného programu pro Řecko ve středu schválili ministři financí eurozóny poté, co pomoc schválil německý parlament. Evropský stabilizační mechanismus v rámci záchranného programu poskytne Řecku během tří let až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Atény již v červenci získaly tříměsíční překlenovací úvěr 7,16 miliardy eur z Evropského finančního stabilizačního mechanismu, díky němuž mohly uhradit dřívější splátky Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Čtvrteční splátka Evropské centrální bance se skládá z jistiny 3,2 miliardy eur a z úroků zhruba 200 milionů eur.

Za půjčky z Evropského finančního stabilizačního mechanismu standardně ručí všechny členské státy Evropské unie, včetně České republiky. V případě červencového překlenovacího úvěru pro Řecko však podle ministerstva financí nehrozily Česku žádné ztráty. Pokud by totiž Řecko půjčku nesplatilo, kryly by ji výnosy řeckých dluhopisů v držení ECB.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru