Legendární sklárna Rückl Crystal z Nižboru na Berounsku jde do konkurzu. O budoucnosti podniku, kde se vyráběly například sošky Českých lvů, se rozhodlo v pátek na jednání věřitelů sklárny u Krajského soudu v Praze. Sklárna s více než stoletou tradicí dluží v souhrnu 156 milionů korun.
"Vzhledem k tomu, že nebyl podán návrh na reorganizaci firmy, byl vyhlášen konkurz," řekl soudce Jaroslav Vaško, který má případ na starosti.
Podle insolvenčního správce Davida Jánošíka by se měl začátkem září sejít zvolený věřitelský výbor, který by se měl dohodnout, jak majetek padlé firmy zpeněží.
Pravděpodobně dojde k prodeji továrny z roku 1903, správce předpokládá, že se majetek prodá v celku. Sklárna je dnes i přes neutěšenou finanční situaci stále v provozu - peníze na něj poskytla společnost Swiss Forfait, která dřív platila export firmy a je zároveň se svými šedesáti miliony největším věřitelem Rücklu.
Firem, kterým Rückl Crystal dluží peníze, je celkem dvaašedesát. V jednacím sále soudu na náměstí Kinských se ale sešli zástupci pouze devíti společností, mezi nimi například RWE, České spořitelny či zmíněné firmy Swiss Forfait, která bude zároveň členem věřitelského výboru.
Insolvenční návrh k soudu letos v květnu podal sám majitel a šéf rodinné firmy Jiří Rückl. Rodina totiž nechtěla upřednostňovat výplaty zaměstnanců před ostatními věřiteli. Sklárně se navíc nepodařilo získat půjčku, banky ve výrobce luxusního zbytného zboží neměly důvěru.
"Nezbylo než ten krok prostě udělat. Už jsme to dál nemohli utáhnout. Obrovský tlak od velkých věřitelů, včetně státu, se stupňoval. Udělali jsme to sami, což je lepší, než kdyby nás do insolvence poslal některý věřitel. Soud se na to dívá jinak, když sami uznáte, že máte problémy, které už nejste schopni vyřešit," vysvětlil už dříve pro Hospodářské noviny čtyřiasedmdesátiletý prezident společnosti Rückl.
Rodinný podnik ležící v údolí Berounky má za sebou dlouhou historii sahající do roku 1903, vyráběly se zde například broušené sošky filmových cen Český lev nebo jiné luxusní zboží z olovnatého křišťálu, které se vyváželo hlavně do zahraničí - do Japonska, Ruska či arabských zemí.
Právě neúspěšný export firmu nakonec položil. V letech 2013 a 2014 se propadla poptávka v Egyptě, Íránu a Rusku. Poslední ranou byla technická závada na tavicí peci, kvůli které firma produkovala tři a půl měsíce neprodejné sklo.
Rodinné sklárně Rückl Crystal se HN věnovaly i v rubrice Panorama.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist