Ruskému producentovi plynu Gazprom stoupl v první polovině letošního roku čistý zisk o 50 procent na 675,9 miliardy rublů (254,5 miliardy korun). K růstu přispěly vyšší příjmy z prodeje plynu do Evropy a dalších zemí a vývoj kurzu rublu, uvedla firma na svých internetových stránkách.

Příjmy z prodeje plynu se za leden až červen zvýšily o 1,4 procenta na 2,9 bilionu rublů. K růstu příjmů přispěl slabší rubl. Objem prodeje naopak klesl. Dodávky do Evropy a dalších zemí se snížily o 6,5 procenta na 80,4 miliardy metrů krychlových.

Společnost čelí doma silné konkurence dalších producentů plynu, jako Rosněfť a Novatek. Produkce firmy se má letos snížit na nové rekordní minimum. V samotném druhém čtvrtletí se zisk zvýšil o 29 procent na 293,79 miliardy rublů. Překonal tak odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters čekali zisk 260,6 miliardy rublů.

Gazprom disponuje největšími zásobami plynu na světě. Podle svých internetových stránek se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě plynu 14 procenty.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Představuje důležitou součást ruské ekonomiky, na celkovém hrubém domácím produktu Ruska se podílí zhruba osmi procenty.

Gazprom v roce 2006 získal exkluzivní práva na vývoz zemního plynu z Ruska. Předloni však parlament rozhodl o zrušení monopolu firmy na export zkapalněného zemního plynu (LNG). Společnost nadále zůstává monopol na vývoz zemního plynu potrubím. V současnosti firma vyváží tímto způsobem plyn jen do Evropy, pracuje však na plynovodu do Číny.