Kalifornská značka volnočasového oblečení Quiksilver je krok od bankrotu. Konkurzní návrh podá na základě takzvané jedenácté kapitoly amerického zákoníku, který vymezuje podmínky bankrotu. Společnost bude moci i přesto, že se nachází technicky v bankrotu, omezeně pokračovat v další činnosti.

Investiční společnost Oaktree Capital Management totiž americkému lídru trhu surfařské a skateové módy poskytne dle informací agentury Bloomberg postinsolvenční půjčku ve výši 175 milionů dolarů (4,24 miliardy korun) a zároveň tím převezme nad společností kontrolu. 

"Myslím si, že jasným důvodem obtíží je nahromadění příliš velkého množství dluhu v minulosti. Vždyť jen akvizice stály společnost v roce 2004 sumu ve výši 1,1 miliardy dolarů. Další příčinou dnešního stavu firmy jsou také fatální chyby managementu v posledních letech," uvedl pro australský list The Australian prezident Quiksilveru Greg Healy.

V Los Angeles založená Oaktree má již s investicemi do oděvního průmyslu zkušenosti. Společně s další investiční firmou Centerbridge Partners drží podíl v australské oděvní značce Billabong. Ta nabízí oblečení a další doplňky pro surfaře a skateboardisty. Vedení Oaktree pak spravuje finanční prostředky ve výši 100 miliard amerických dolarů (2,423 bilionu korun). 

Potíže má celé odvětví

Quiksilver se s problémy potýká již delší dobu. Poslední zpráva o hospodaření za první pololetí odhalila další propad tržeb na 674 milionů dolarů. Společnost také prohloubila ztrátu na 48,4 milionu dolarů.

Za jednotlivé kvartály kumuluje firma ztrátu již od druhého čtvrtletí minulého roku. Ta v současnosti činí 309,4 milionu dolarů. Potíže americké části nemají ale ovlivnit operace na australském trhu, kde má firma širokou základnu.

Akcie Quiksilveru na informaci o konkurzním řízení reagovaly prudkým propadem a zakončily obchodování na 46 centech za kus. Od začátku roku se pak akcie propadly již o 79 procent. V červenci navíc firma dostala od newyorské burzy varování, že pokud akcie dále klesnou, bude z obchodování vyřazena. "Naše akcie budou stále k dispozici na akciovém trhu. Plánujeme pokračovat v investicích," uvedl v reakci na propadající se akcie firmy Healy.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

S podobnými problémy zápasí i další značky v odvětví skateboardingu. Například již zmiňovaná firma Billabong dosáhla v loňském prvním pololetí ztráty 233 milionů dolarů.

Letošní rok se jí ale podařilo za stejné období ze ztráty vymanit a generovat zisk 4,15 milionu dolarů. Ve srovnání se zisky z "tučných" let je to však nuzný výsledek. Analytici v tom vidí obecný pokles trendovosti celého odvětví. 

Vývoj akcií společnosti Quiksilver (dolary)

Komentář: Akcie firmy Quiksilver se propadly od začátku roku téměř o 80 procent. Zdroj dat: Reuters
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru