Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:
Praha. Česká národní banka zveřejní základní údaje platební bilance za 2. čtvrtletí 2015.
Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů.
Praha. V Poslanecké sněmovně se uskuteční kulatý stůl "Regulace energetického trhu", který pořádá opoziční Úsvit - Národní koalice.
Litoměřice. Začíná osmidenní zahradnický prodejní veletrh Zahrada Čech. TK ve 14:00.
Přerov. Proběhne briefing ministerstva průmyslu a obchodu, Olomouckého kraje, statutárního města Přerova a agentury CzechInvest k budoucnosti průmyslové zóny Přerov-Bochoř.
Paříž. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydá pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou.
Ta-lien. Končí podnikatelská konference, kterou pořádá Světové ekonomické fórum.
Lucemburk. Proběhne neformální zasedání ministrů hospodářství a financí zemí EU.
Berlín. Německý statistický úřad vydá konečnou zprávu o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za srpen v Německu.
Moskva. Ruská centrální banka se bude zabývat měnovou politikou.
Washington. Americké úřady zveřejní údaje o vývoji federálního rozpočtu USA za srpen.
Světový jaderný svaz: Za 20 let bude elektřiny z jádra o polovinu více, ke snížení emisí je to ale málo
Kapacita výroby elektřiny z jádra by mohla po celém světě v příštích 20 letech vzrůst o více než 45 procent. Vyplývá to z odhadů, které zveřejnil Světový jaderný svaz. Mnoho zemí plánuje výstavbu nových jaderných elektráren v rámci snah zajistit si dostatek elektřiny a snížit emise skleníkových plynů. Svaz však upozornil, že i růst o 45 procent bude pomalejší, než je potřeba ke snížení emisí v rámci současného boje se změnami klimatu.
Podle odhadu svazu se zvýší do roku 2035 kapacita jaderných elektráren na 552 gigawattů (GW) ze současných 379 GW. Podle Mezinárodního úřadu pro energii by však bylo potřeba zvýšit do roku 2030 kapacitu na 660 GW a do roku 2050 na 900 GW, aby se podařilo udržet růst globální teploty v tomto století na dvou stupních Celsia.
Netflix plánuje vstoupit na další asijské trhy. V Evropě a USA mu přibývá konkurence
Americká internetová televize Netflix plánuje vstoupit na další asijské trhy. Po Japonsku, kde působí od minulého týdne, chce začátkem příštího roku expandovat i do Hongkongu, Singapuru, Jižní Koreje a na Tchaj-wan. A vstoupit by firma brzy měla i do Číny. Informuje o tom server Bloomberg.
Asie přitahuje poskytovatele podobných internetových služeb dlouhodobě. V současnosti je považována za daleko atraktivnější než třeba trhy v Evropě nebo Americe, kde firmy musí bojovat se sílící konkurencí. Ve Spojených státech svou nabídku na internetu výrazně posilují velcí hráči jako Time Warner, provozující placený kanál HBO, videotéka Hulu nebo také Amazon, který nedávno například ulovil pro svůj nový pořad i bývalé moderátory Top Gearu.
Gazprom v prvním tendru prodal třetinu nabízeného plynu. Odmítá, že ho zavedl kvůli kritice EU
Ruský plynárenský gigant Gazprom ve svém vůbec prvním tendru na prodej plynu prodal více než jednu miliardu metrů krychlových plynu, tedy zhruba třetinu nabízeného objemu. Gazprom dosud prodával plyn pouze v rámci dlouhodobých kontraktů se zákazníky a rozhodl se nově vyzkoušet i prodej prostřednictvím tendru.
Gazprom nabídl celkem 3,2 miliardy metrů krychlových plynu, což je však pouze zlomek ze zhruba 150 miliard metrů krychlových, které ročně Gazprom vyveze do Evropy. Ta má v současnosti na příjmech Gazpromu zhruba poloviční podíl a Gazprom uspokojuje poptávku po plynu v Evropě z jedné třetiny. Vývoz do Evropy však letos kvůli slabé poptávce klesá.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Miliardáři Komárek a Šmejc rozšiřují své herní impérium. Koupili podíl v rakouském provozovateli kasin
Firmy KKCG Karla Komárka mladšího a Emma Capital Jiřího Šmejce koupily více než 11procentní podíl v rakouském provozovateli kasin Casinos Austria. Balík akcií získaly od společnosti Donau Versicherung, která patří do skupiny Vienna Insurance Group.
"Loterijní a herní byznys patří ke klíčovým pilířům našeho podnikání a tento krok je plně v souladu se strategií skupiny KKCG vybudovat významnou diverzifikovanou evropskou skupinu zaměřenou na oblast herního průmyslu," uvedl v tiskové zprávě investiční ředitel KKCG Štěpán Dlouhý.
Auta budou čím dál chytřejší, předvídá šéf Škodovky. Googlu ani Applu se nebojí
Zní to jako sci-fi, ale Winfried Vahland o tom nepochybuje. Za pár let se auta, včetně těch z Mladé Boleslavi, přizpůsobí řidiči ještě předtím, než do nich vůbec nastoupí. "Propojení člověka s vozem bude probíhat automaticky. Nastaví se sedadlo, naladí muzika, propojí mobil s aplikacemi, auto i samo pozná, zda chcete odjet," říká německý šéf Škody Auto.
To, jak udělat z aut ještě víc než dosud pojízdné multimediální počítače, je jedním z hlavních trendů světového autoprůmyslu. A intenzivně se tomu věnují také v ústřední, největší české automobilce. "Součástí toho je také najít nové oblasti podnikání, nová pole působnosti, musíme se zkrátka naučit vydělávat peníze nejen na hardwaru, ale i na softwaru," vysvětluje německý manažer.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist