Společnost TON z Bystřice pod Hostýnem, která je jedním z několika světových výrobců ohýbaného nábytku, měla loni tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží za 749,3 milionu korun. Meziročně je to nárůst asi o 30 milionů Kč. Zisk se ale o necelých 13 milionů snížil na téměř 22 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

"Výjimečný hospodářský výsledek z předloňského roku se nepodařilo zopakovat. Vlivem byla zvyšující se rozdrobenost výrobních zakázek a rychlejší růst průměrné mzdy," uvedl ve výroční zprávě místopředseda představenstva Milan Dostalík.

Minulý rok byl ale podle něj investičně nejnáročnější v novodobé historii firmy. "Úspěšně jsme dokončili dlouho odkládanou rekonstrukci odsávání v rámci projektu energetické optimalizace výrobní haly a celkově jsme proinvestovali 87 milionů korun," dodal Dostalík.

Při sezení je důležitý pohyb, tvrdí výrobce kancelářských židlí. Chce být evropskou jedničkou - čtěte ZDE

Podle Dostalíka společnost pokročila také ve výrobních postupech. "Po letošním Miláně (tamním veletrhu designu a nábytku Salone del Mobile) už svět ví, že jsme první a zatím jediní, kdo umí ohýbat jednolitý masivní díl ve dvou nezávislých směrech," poznamenal Dostalík. Zahraniční trhy jsou pro bystřickou společnost zásadní. V loňském roce se na tržbách TON podílely více než 70 procenty.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

TON loni v průměru zaměstnával 830 lidí, meziročně o devět více. Kromě mateřské firmy má pět dceřiných společností, po jedné v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Německu a v Polsku. Pro letošní rok hodlá bystřický výrobce nábytku dosáhnout tržeb za 757 milionů korun a zisku necelých 16 milionů korun.

Většinu, 50,03 procenta akcií, má ve společnosti TON podle výroční zprávy pražská firma MD21. Jejím jediným akcionářem je podle obchodního rejstříku místopředseda představenstva TON Milan Dostalík. Dalších 30,5 procenta akcií vlastní pražská společnost MR10, jejímž předsedou představenstva je předseda představenstva TON Miroslav Rumpela.

Tradice společnosti TON se počítá od roku 1861, kdy svou firmu založil truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru