Tuzemská Raiffeisenbank převezme část Citibank poskytující v Česku služby fyzickým osobám, a to včetně čtyř set jejích zaměstnanců. Současně její mateřská Raiffeisen Bank International prodává on-line banku Zuno, která na českém trhu působí od roku 2011. "Proces prodeje zatím nebyl uzavřen," uvedl mluvčí Zuno Vladimír Michna.

Dokončení transakce Raiffeisenbank a Citibank podléhá schválení regulátora a očekává se během prvního čtvrtletí roku 2016. Transakce se týká také segmentu kreditních karet, poboček a bankomatů. Cenu ani další detaily dohody obě firmy nesdělily.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Raiffeisen Bank International prodává banku Zuno společnosti ABH Holding se sídlem v Lucembursku, holding patří pod Alfa Group. Podle informací Lidových novin už transakci schválily obě strany. Alfa Group ovládají miliardáři Michail Fridman a German Chan. Fridman patří podle Lidových novin k nejbohatším ruským oligarchům. Pod ABH Holding patří například síť Alfa Bank v Nizozemsku, Rusku, na Ukrajině, v Kazachstánu a na Kypru.

Citibank se bude v ČR podle mluvčí Evy Chaloupkové soustředit na bankovní služby pro české firemní, institucionální a komerční klienty a také rozšiřovat spolupráci s nadnárodními klienty a globálními investory.

Banka Zuno zůstane podle Michny samostatná plně regulovaná banka se sídlem ve Vídni. "Možná změna vlastnictví nebude mít žádný dopad na klienty v ČR a na Slovensku a jejich vklady jsou i nadále chráněné podle rakouského zákona o ochraně vkladů. Pro zákazníky se nic nezmění," uvedl. Potenciální změna vlastnictví podle něj podléhá schválení finančních autorit.

Na poli karet je Citibank silným hráčem

Citibank je považována za silného hráče na poli vydávání kreditních karet. I když v Česku nikdy oficiálně počet svých kreditních karet nesdělila. Karty vydává ve spolupráci s mnoha partnery – například ČSA, Shellem, operátorem O2 nebo Billou.

Podle nejrůznějších odhadů do oběhu dala řádově stovky tisíc karet. Kromě toho má i zajímavý kmen bohatších klientů, kteří často cestují. Jim jako jediná z tuzemských bank nabízí služby své globální pobočkové sítě a investice v rámci celé skupiny. Počet těchto klientů se odhaduje na nízké desítky tisíc.

Raiffeisenbank působí v ČR od roku 1993. Je pátou největší tuzemskou bankou s aktivy převyšujícími 200 miliard korun. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).

Citibank působí v tuzemsku jako pobočka Citibank Europe, která je registrovaná v Irsku a vlastní bankovní licenci pro celou Evropskou unii. Citi, globální společnost poskytující finanční služby, spravuje přibližně 200 milionů klientských účtů a podniká ve více než 160 zemích.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Zuno je stále takzvanou start-up společností, s centralizovaným nízkonákladovým modelem. Banka má 250 tisíc zákazníků, 20,3 miliardy korun v depozitech, objem úvěrů ve výši 1,9 miliardy korun a dvě stovky zaměstnanců.

Online banka Zuno zahájila svou činnost v roce 2010 na Slovensku, po kterém následovala v polovině roku 2011 ČR. Patří mezi vůbec první online banky působící ve střední a východní Evropě a nemá klasické pobočky.