Páteční neplánované úplné odstavení jaderné elektrárny Temelín a tepelné elektrárny ve Chvaleticích, kvůli kterému muselo Česko 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí, přijde ČEZ a Elektrárnu Chvaletice na 71 milionů korun. Účet za takzvanou odchylku, tedy rozdíl mezi plánem výroby a skutečně dodanou elektřinou do sítě, vyčíslil Operátor trhu. Větší část zaplatí ČEZ. Informuje o tom deník E15.

"Podstatnější bude pro ČEZ ztráta na marži, protože jaderné elektrárny jsou nejekonomičtějším zdrojem. Tu je ale předčasné vyčíslovat, protože odstávka ještě neskončila," řekla deníku mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. ČEZ musel kvůli odstávce Temelína zprovoznit paroplynovou elektrárnu Počerady s výkonem 840 megawattů, což pokrylo většinu z výpadku temelínských 1024 megawattů.

"Počerady jsme použili jako záložní zdroj pro udržení bezpečných dodávek elektřiny a pro minimalizaci nákladů na odchylku," podotkla Půlpánová. Cena za odchylku v pátek dosáhla 355 eur za nedodanou megawatthodinu, běžně to bývá až čtyřikrát méně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Temelín i Chvaletice, které patří společnosti Severní energetická, provoz částečné obnovily. Temelín začal dodávat elektřinu do sítě po půlnoci na pondělí, kdy po deseti dnech skončila odstávka prvního bloku způsobená závadou. Druhý blok, který byl kvůli závadě neplánovaně odstaven v noci na pátek, by měl dodávku elektřiny obnovit příští týden.

Ve Chvaleticích začal první z neplánově odstavených bloků pracovat v sobotu, druhý uvedla elektrárna do provozu v pondělí ráno. Zbývající dva bloky elektrárny podstupují dlouho plánovanou opravu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist