Státní exportní pojišťovna EGAP pojistila v letošním roce export do Ruska za téměř pět miliard korun. Na Business dni Ruské federace na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně o tom informoval generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Největším případem je zakázka za téměř tři miliardy korun, kterou získala česká inženýrská firma Chemoproject Nitrogen. Jde o projektování a modernizaci chemičky na výrobu hnojiva pro ruskou společnost PhosAgro v ruském Čerepovci.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"K útlumu českého exportu do Ruska v posledním roce došlo, EGAP ale vždy deklaroval, že nadále pokračuje v pojišťování exportu, i když s velkou obezřetností. Nové obchody musí mít přiměřené riziko. Proto spolupracujeme s 15 systémovými bankami Ruska a podporujeme obchody se silnými ruskými partnery, kteří mají příjmy i v jiné měně než pouze v rublech," uvedl Procházka.

Obchodní případ Phos Agro podle něj splňuje základní kritérium pojištění. Jde o silný ruský subjekt s mezinárodním ratingem, významným postavením na světovém trhu a s podstatnými příjmy v zahraniční měně. Financující bankou je v tomto případě UniCredit.

EGAP má v současné době rozjednaných dalších deset obchodních případů do Ruska, ve finální fázi pojištění jsou dva vývozy do Sverdlovské oblasti. Jde o dodávku 12 obráběcích strojů a devíti komorových pecí pro ruskou společnost VSMPO-AVISMA.

Společnost VSMPO-AVISMA je celosvětově jediný, plně integrovaný výrobce titanu, titanových výrobků včetně slitin titanu, aluminia, magnesia a ocelových produktů. Společnost má monopolní postavení na ruském trhu a řadí se mezi tři nejvýznamnější výrobce titanu ve světě.

Její dodávky jsou zaměřeny do hlavních odvětví průmyslu, zejména do leteckého průmyslu a kosmických technologií. Do roku 2020 má uzavřeny kontrakty na dodávky například se společnostmi Airbus a Boeing. EGAP očekává podpis obou smluv do konce roku. Mezi další projednávané případy pak patří například vývoz výztuží a dopravníků pro důlní průmysl, export zemědělské techniky a jedná se i o dodávce souprav pro metro v Petrohradu.

Problémy s elektrárnami

Procházka v Brně zmínil také tři problémové případy, které nyní pojišťovna intenzivně řeší. Jde o projekty elektráren Krasavino a Salechard a dále o dořešení případu se společností UralVagonZavodsk.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

EGAP má nyní ve svém portfoliu celkem 106 obchodních smluv s ruskými partnery, ve spolupráci s financujícími bankami je individuálně sleduje. "Od začátku letošního roku bylo přitom 20 smluv úplně splaceno, ve druhém čtvrtletí EGAP zaevidoval splátky z Ruska ve výši téměř tří miliard korun. Celkem 33 případů však musel nebo bude muset restrukturalizovat. Důvodem je především propad rublu a oslabení ruské ekonomiky," dodal Procházka.

Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu objem českého exportu do Ruska za letošních sedm měsíců meziročně klesl o 32,8 procenta na 45,26 miliardy korun. V absolutních číslech to znamená ztrátu 22 miliard. Pokles souvisí s krizí na Ukrajině i horší ekonomickou situací Ruska. Nejvíce je postiženo české strojírenství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist