Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev plánuje podat nabídku na převzetí konkurenčního nadnárodního pivovaru SABMiller, vlastníka Plzeňského Prazdroje. O záměru svého většího konkurenta ve středu informoval SABMiller, který je druhou největší pivovarnickou skupinou na světě.

List The Wall Street Journal na základě tržní hodnoty SABMiller informoval, že případná transakce by mohla mít hodnotu přes 75 miliard dolarů (1,8 bilionu korun).

Podle společnosti SABMiller není jasné, zda se převzetí opravdu uskuteční. Stejně tak nejsou jisté podmínky případné nabídky. Společnost ale ujistila, že řádně přezkoumá jakýkoliv návrh, který by mohl být učiněn, a odpoví na něj.

"Úmyslem AB InBev je spolupracovat s vedením SABMilleru na doporučené transakci," doplnila skupina se sídlem v Belgii. AB InBev má podle britských pravidel na rozhodnutí, zda nabídku předloží, čas do 14. října. 

Spekulace o megafúzi v globálním pivovarnictví se na akciových trzích vynořují pravidelně, dnešní oznámení ale trhy zaskočilo. Akcie AB InBev posílily o sedm procent, třebaže převzetí by pro skupinu znamenalo nemalé náklady. Spojení by ale vedlo k významným úsporám a obě skupiny by se ve většině oblastí světa výjimečně dobře doplňovaly, řekl analytik Wyn Ellis z makléřské firmy Numis Securities. 

Sloučená firma by spojovala dominantní pozici AB InBev v Latinské Americe s výsadním postavením SABMilleru v Africe a posílila by aktivity na rychle rostoucích asijských trzích. Problémy by mohla fúze mít zejména ve Spojených státech, kde Anheuser-Busch ovládá téměř polovinu trhu, zatímco společný podnik SABMilleru s firmou Molson Coors zabírá dalších takřka 30 procent. 

SABMiller vlastní značky jako Peroni, Grolsch a Pilsner Urquell. Skupina Anheuser-Busch InBev má ve svém portfoliu asi 200 značek z celého světa, včetně Budweiseru, Beck's a Stelly Artois.

Akcie SABMilleru na londýnské burze po zprávě vystřelily vzhůru a vykazovaly nárůst o více než 22 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist