Státní úvěrová pojišťovna EGAP zlepšila firmám podmínky pro podnikání v Bělorusku. Tuzemské exportní společnosti by tak nyní měly být na běloruském trhu více konkurenceschopné. Doposud přitom Bělorusko patřilo mezi státy, pro které platila přísnější pravidla pro pojištění exportu.

EGAP nyní bude krýt 90 procent rizika a spoluúčast bank dosáhne 10 procent. Zároveň pojišťovna změnila pravidlo o českém podílu – v případě vývozu do Běloruska podpoří ty případy, kde bude tvořit český podíl na zakázce minimálně 60 procent.

"Změna souvisí jednak s novým nastavením spoluúčastí EGAP obecně, jednak s pokračující pozitivní zkušeností s běloruským trhem. Díky zajištění části rizika v Londýně máme nyní na Bělorusko dostatečný limit,“ říká generální ředitel EGAP Jan Procházka.

V posledních dvou letech EGAP exportérům kryl 85 procent rizika s tím, že obchodní případy musely splňovat navíc podmínku sedmdesátiprocentního českého podílu. "Podle pravidel, která byla doposud nastavená, se téměř nedalo do Běloruska dostat," uvádí Jiří Kovář, generální ředitel společnosti Unis, která patří mezi největší tuzemské exportéry v Bělorusku a provádí rekonstrukce hydrokraku pro společnost Naftan.

Mezi další významné zakázky patří výstavba závodu na výrobu dekorativního papíru ve Šklově či dodávky železničního zabezpečovacího zařízení a vývoz vysokotlakých palivových čerpadel. EGAP v poslední době také podpořil výstavbu farmy pro chov prasat v Borisově, vývoz zařízení na zpracování mléka a technologii na výrobu sladu.

"Rozjednaný je vývoz dodávek pro vodní elektrárny, dodávky lokomotiv, rekonstrukce energobloku a zajímavá je možnost dodávek pro stavbu metra v Minsku,“ popsal aktuálně projednávané případy obchodní náměstek státní pojišťovny Marek Dlouhý.

EGAP má v současné době v Bělorusku pojistky ve výši devíti miliard korun. Obchod v poslední době uzavíral hlavně se státními bankami či běloruskými silnými státními firmami. Jen loni pojišťovna podpořila export za více než 4 miliardy a i v letošním roce uzavřela pojistné smlouvy na nové obchodní případy.

"Bělorusko je pro nás velmi významné, protože je čitelnější než jiné postsověstské země a otevírá cesty ke členům euroasijké ekonomické unie, jako jsou Rusko, Bělorusko nebo Arménie," podotýká šéf komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust.

EGAP také v nedávné době  změnil financování, které se týká přímo bank. Ty budou dostávat bonusy a malusy podle toho, kolik jim zkrachuje exportních úvěrů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist