Německá automobilka Volkswagen čelí obvinění, že instalovala do svých aut prodávaných na území USA speciální software, který dovoloval podvádět při měření emisí. Výkonný ředitel společnosti Martin Winterkorn se v pondělí za chybu veřejně omluvil a nařídil interní vyšetřování, aby odhalil viníka. Akcie firmy v pondělí reagovaly téměř pětinovým propadem. To je nejhorší ztráta za posledních sedm let.

Akcie Volkswagenu uzavřely pondělní  obchodování s poklesem o 18,6 procenta na 132,2 eura. Z tržní hodnoty společnosti tak zmizelo asi 14 miliard eur (téměř 380 miliard Kč). Během dne se akcie podle agentury Reuters propadly až na tříleté minimum 125,4 eura.

Německý úřad pro regulaci bank oznámil, že prověří obchodování s akciemi společnosti poté, co spadly o bezmála pětinu. "Stejně jako v jiných případech, kdy se ceny akcií výrazně změnily, se podíváme na to, jak se s nimi manipulovalo," řekla agentuře Bloomberg mluvčí úřadu Anja Schuchhardtová.

Spolu s akciemi Volkswagenu ztrácejí také akcie sesterské automobilky Porsche a německé automobilky BMW. Ty se od skandálu distancovaly. 

Německá vláda vyzvala domácí automobilky, aby americkým úřadům poskytly všechny informace nutné pro vyhodnocení kvality emisních údajů u jejich vozů. Nařídila také důkladnou kontrolu naftových automobilů společnosti Volkswagen. "Nařídil jsem spolkovému úřadu pro motorová vozidla, aby okamžitě zajistil přísné a specifické překontrolování naftových modelů VW nezávislými odborníky," řekl listu Bild německý ministr dopravy Alexander Dobrindt.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se