Deutsche Telekom připravuje vysokorychlostní připojení k internetu na palubách letadel nad Evropou. Síť, která kombinuje pozemní LTE a satelitní připojení, německá telekomunikační společnost vybuduje spolu s International Maritime Organization (Inmarsat). Ta zajišťuje mobilní signál na těžko přístupných místech. Uzavření strategického partnerství v úterý oznámila Deutsche Telekom v tiskové zprávě. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Projektem European Aviation Network (EAN) chtějí obě společnosti jako první na světě pokrýt evropské letové koridory. Nad vzdušným prostorem kontinentu hodlají dosáhnout srovnatelného internetového připojení jako na zemi. Nad Českem bude síť zajišťovat dceřiná společnost Deutsche Telekom T-Mobile. Německý operátor slibuje stejné LTE připojení ve vzduchu jako domácí, a to kapacitně, rychlostí i pokrytím.

"Satelit je navržen tak, aby nabízel inovativní mobilní satelitní služby aeroliniím, které létají na vytížených evropských trasách. Inmarsat má ve všech 28 členských státech EU přiděleno spektrum 30 MHz (2 x 15 MHz) v pásmu S," uvádí Deutsche Telekom.

Obě pokrytí, tedy LTE a satelitní, se spojí nad letovou hladinou tří kilometrů. K tomu bude muset Deutsche Telekom využít asi 300 pozemních vysílačů LTE s dosahem přes 80 kilometrů, běžně mají vysílače dosah do 10 kilometrů. Přepínání mezi jednotlivými pokrytími budou automatická a podle společnosti nebudou rušit systémy na palubách letadel.

Síť nad Evropou by jako první mohli vyzkoušet pasažéři Lufthansy. "V létě 2016 spustí na palubách svých evropských letů nejnovější satelitní službu vysokorychlostního připojení založenou na technologii Inmarsat," uvádí Deutsche Telekom. Zkušební provoz pak Lufthansa zahájí v roce 2017. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru