Záměr Raiffeisenbank převzít část Citibank poskytující v Česku služby fyzickým osobám, a to včetně čtyř set jejích zaměstnanců, začal zkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad zahájil správní řízení. ÚOHS uvádí na svém webu, že vede pouze zjednodušené řízení. Rozhodnout o povolení transakce by měl v druhé polovině října. Posuzovat bude oblast bankovních a finančních služeb.

Oslovíme menší a střední firmy. Již se tomu věnuje 150 našich bankéřů, říká šéf české Citibank - čtěte ZDE

Obě společnosti, jež minulý týden podepsaly smlouvu o prodeji, dokončení celé transakce očekávají v prvním čtvrtletí roku 2016. Transakce se týká také segmentu kreditních karet, poboček a bankomatů. Cenu ani další detaily dohody firmy nesdělily.

Citibank se bude v ČR podle mluvčí Evy Chaloupkové soustředit na bankovní služby pro české firemní, institucionální a komerční klienty a také rozšiřovat spolupráci s nadnárodními klienty a globálními investory.

Prodej se uskutečnil na základě dlouhodobé strategie Citi snížit aktiva v Citi Holdings a už dříve oznámené strategie, která má směřovat k urychlení transformace osobního bankovnictví. Tento segment bude nově zahrnovat 24 zemí.

"Převzetí retailové části české Citibank je plně v souladu s naší strategií. Chceme i nadále budovat banku zaměřenou primárně na movitější klienty, kteří mají zájem o vysokou kvalitu služeb, aktivní správu svých financí a profesionální poradenství," uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Raiffeisenbank působí v ČR od roku 1993. Je pátou největší tuzemskou bankou s aktivy převyšujícími 200 miliard korun. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).

Citibank působí v tuzemsku jako pobočka Citibank Europe, která je registrovaná v Irsku a vlastní bankovní licenci pro celou Evropskou unii. Citi, globální společnost poskytující finanční služby, spravuje přibližně 200 milionů klientských účtů a podniká ve více než 160 zemích.