Bankovní rada České národní ve čtvrtek zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhé polovině roku 2016. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Prognóza ČNB počítá s intervenčním režimem až do konce roku 2016. Inflace totiž bude většinu příštího roku nízká a k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB se dostane až na počátku roku 2017.
"Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává," uvedl guvernér. Kurz koruny se podle něj tedy bude pohybovat na hladině 27 Kč/EUR nebo slabší přinejmenším do poloviny roku 2016.
Bankovní rada ve čtvrtek podle Singera debatovala o možnosti prodloužit režim intervencí i o možnosti zavést záporné úrokové sazby. "Zdá se nám, že závazek je na dostatečně dlouhou dobu a na to posunutí je dost času," uvedl. Vývoj zatím nevyžaduje zavedení záporných úrokových sazeb. "Nevylučujeme je, ale je to nástroj, který vyžaduje specifické okolnosti," uvedl.
Zároveň bude podle Singera na měnovém zasedání bankovní rady v listopadu, které se bude zabývat i novou prognózou, třeba zhodnotit nynější příznivý vývoj ekonomiky společně s deflačními tlaky, které se do ekonomiky dostávají ze zahraničí.
Listopadové zasedání by tak mohlo být podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zajímavé. "Osobně si nemyslím, že ČNB sníží své úrokové sazby do záporné úrovně, nicméně vidím vysokou pravděpodobnost prodloužení kurzového závazku až do konce roku 2016," uvedl. I podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila ČNB dříve nebo později režim intervencí prodlouží do počátku roku 2017.
Potřeba dalšího uvolňovaní měnové politiky, tedy snižování sazeb nebo dalšího oslabení koruny, by tak podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera přišla pouze v případě, pokud by se vývoj v domácí ekonomice začal výrazněji zhoršovat a byl by patrný opětovný pokles domácí poptávky. "To však v tuto chvíli není základní scénář," uvedl.
Bankovní rada ve čtvrtek opět nechala úrokové sazby na historických minimech a rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.
Během posledních měsíců se koruna pohybuje blízko hranice 27 Kč/EUR. Na počátku září ČNB oznámila, že v červenci provedla na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun. Za srpen budou data na počátku října. Podle odhadů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera centrální banka od poloviny července až po první zářijový týden intervenovala za zhruba 180 miliard korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist