Factoring je českým podnikům k dispozici už téměř čtvrt století. Z poněkud exotického produktu, který byl původně k dispozici jen pro financování exportních pohledávek, se stal standardním řešením provozního financování. Ve své nabídce jej mají všechny velké finanční skupiny.
Za čtvrt století se výrazně zvýšilo i povědomí o tom, jak factoring funguje. Přesto lze ještě poměrně často narazit na zjednodušené hodnocení tohoto produktu, které by se dalo shrnout do dvou vět: "Je to složité a je to drahé." Je factoring skutečně tak komplikovaný? A opravdu je ve srovnání s bankovním úvěrem nákladnější variantou? Proč tedy objemy factoringových transakcí trvale rostou jak v České republice, tak ve světě?
Podle údajů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) má šest největších poskytovatelů tohoto produktu zapojeno do financování několika tisíc klientů přes 17 miliard korun. Jde o prostředky, které napomáhají rozvoji zejména malých a středních firem, tedy segmentu, který vzhledem k nastavení akceptační politiky stojí poněkud mimo zájem bank. Factoring navíc nepřímo pomáhá dalším desítkám tisíc firem, které v transakcích vystupují jako odběratelé.
Uzavírání smluv probíhá automaticky
Představa, že je factoring složitý, zřejmě vychází ze základního principu tohoto produktu, kterým je financování na základě postoupení pohledávek. O postoupení pohledávek se musí uzavřít smlouva. Odběratelé pak musí být o tomto kroku informováni – jaká bude asi jejich reakce? A je vůbec mé podnikání, respektive pohledávky, které v něm vznikají, pro factoring vhodné? Přesně takové obavy může zájemce o factoring mít.
Ve skutečnosti je nastavení procesů spojených s výměnou informací o postupovaných pohledávkách a jejich úhradách poměrně jednoduchá jednorázová záležitost. Formálně je vzájemná komunikace definována tak, že k uzavírání smluv dochází v podstatě automaticky.
Vše navíc zjednodušil nový občanský zákoník. Ten totiž umožňuje postoupení souborů budoucích pohledávek formou tzv. globální cese. O nově vznikajících pohledávkách tak klient pouze předává své factoringové firmě informace, zpravidla s vyžitím on-line přístupu do příslušné aplikace. Jejím prostřednictvím má zároveň k dispozici veškeré potřebné údaje o nároku na financování, úhradách a platebním chování svých odběratelů.
Financování doplňuje správa pohledávek
Ani s náklady, které jsou s factoringem spojené, to není tak dramatické. Podrobněji se tomuto tématu budeme věnovat v jednom z příštích dílů seriálu o factoringu. Lze říci, že factoring sice může stát o něco více než bankovní úvěr, ale to neznamená, že je dražší. Zatímco role úvěru je čistě finanční, factoring svému uživateli zajišťuje řadu služeb v oblasti správy pohledávek: komunikaci s odběrateli, upomínání a v případě potřeby i intenzivnější inkasní kroky.
Ve své nejkomplexnější podobě, kterou je bezregresní factoring, pak poskytuje i ochranu proti platební neschopnosti odběratele. Je logické, že tyto služby nejsou zadarmo, což je zohledněno účtováním factoringového poplatku. Ten však vzhledem k přínosu těchto služeb není nijak vysoký.
Samotná výše úroků, které zavedené factoringové společnosti svým klientům účtují, je s bankovním úvěrem srovnatelná. Mluvíme-li ovšem o nákladech, hlavním principem zůstává, stejně jako v jiných případech, že jejich vynaložení by mělo přinést nějaký efekt. V případě factoringu to může být třeba získání konkurenční výhody v podobě schopnosti poskytnout odběratelům delší splatnost nebo zvýšení obratu díky rychlejší obrátce zboží.
Obor podnikání nerozhoduje, záleží na charakteru pohledávek
Občas se také můžeme setkat s úvahami, že ten či onen obor je pro factoring méně vhodný nebo dokonce nevhodný. V praxi ovšem platí, že rozhodující je charakter pohledávek, které lze do financování zapojit. Mělo by se jednat o pohledávky se smluvně dojednanou splatností mezi 30 až 90 dny, vznikající ideálně z dodávek relativně stabilnímu okruhu odběratelů.
Spíše než obor podnikání je tedy podstatné, nakolik pohledávky tyto předpoklady plní, či zda se jim alespoň blíží. V přiloženém přehledu se můžete podívat na několik situací z praxe a porovnat odlišnosti v přínosu, který využití factoringu pro konkrétní klienty z různých oborů znamenalo.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.