Tržby sklářské společnosti Crystalex CZ v Novém Boru na Českolipsku dál rostou, v letošním roce skončí zřejmě těsně pod hranicí miliardy korun.
Původní plány byly o něco vyšší, nestabilita trhů a oslabení měn zejména v zemích bývalého Sovětského svazu však firmu přinutily cíle přehodnotit. U příležitosti 12. ročníku Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2015 to řekl ředitel sklárny Martin Kubát.
"Pro nás nejsložitější situací je obrovský propad ruských a postsovětských trhů, ten propad byl na polovinu," doplnil ředitel.
Výpadek na těchto trzích musí podle něj firma nahradit zvýšenými obchody v jiných teritoriích, což se ale daří. "Tahle situace, kdyby nastala třeba čtyři roky zpátky, s takovým propadem ruského trhu, výpadkem Ukrajiny a ostatních států, tak by to Crystalex nepřežil," poznamenal ředitel.
I přes problémy by letos měly být tržby opět vyšší než loni, kdy sklářská společnost uskutečnila zakázky za bezmála 964 milionů korun a její hospodaření skončilo ziskem téměř 107 milionů. Podle Kubáta pomáhá Crystalexu CZ to, že se neorientuje na jeden region, vyplácí se také široké portfolio výrobků.
Klientům je novoborská sklárna schopna nabídnout jak moderní sklo, tak tradiční vzory, které se prodávají už desítky let. Stále má také v nabídce tradiční dekory, jež ale zákazníkům nabízí i na moderním skle.
Novoborská sklárna patří k největším světovým producentům užitkového skla. Vznikla na troskách někdejšího sklářského gigantu Crystalex, který na podzim 2008 zkrachoval a na počátku roku 2009 zastavil výrobu. O rok později se ji podařilo obnovit s novým vlastníkem, který areály v Novém Boru a Karolince na Vsetínsku koupil za 363 milionů korun.
Dalších zhruba 350 milionů korun investovali od té doby vlastníci nejen do obnovení výroby a nové technologie, ale i do modernizace celého areálu.
V loňském roce vybudovali ve sklárně třetí tavicí sklářskou vanu a s dalším rozšiřováním výrobních kapacit už nepočítají. Přesto se loni stavěla pánev další. Nahradila tu, která ve sklárně sloužila nejdéle a potřebovala nutně modernizaci.
Investice tím ale podle Kubáta nekončí, jen letos dá firma více než 80 milionů korun zejména do nových technologií. "Pro nás je to cesta, jak se dostat na trošku jiné trhy, zlepšit kvalitu a produktivitu," vysvětlil Kubát. Firma investuje do špičkového stroje na výrobu kalíšků, montovat by se měl v polovině příštího roku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist