Belgie je vysoce rozvinutým průmyslovým státem, v rámci celosvětového srovnání jde o devátého největšího dovozce a vývozce. Svou zásluhu na tom má výhodná poloha země v centru západní Evropy, přístup k Severnímu moři a historický vývoj, díky němuž je provázána na třetí trhy.
Svou otevřenost světovému obchodu si Belgie stále zachovává. Vedle třetího největšího evropského přístavu zde nalezneme sídlo NATO a řady předních institucí Evropské unie. S Českou republikou má Belgie tradičně dobré vztahy a patří k našim nejvýznamnějším obchodním partnerům.
Multikulturní Babylon
Multikulturní charakter země z ní činí ideální trh na testování nových výrobků. Pestrost si ale žádá znalost regionálních specifik. Každý ze tří územních regionů (Vlámsko, Valonsko, Brusel) se částečně odlišuje, a to a nejen v souvislosti s různými jazyky. Ty jsou nicméně prvním bodem, na nějž se vyplácí dát pozor.
%insert_attachment[61771900] priloha.html%
Mezi úřední jazyky patří nizozemština (vlámština), francouzština a němčina. Obecně platí pravidlo, že bychom neměli oslovovat vlámskou firmu ve francouzštině a naopak valonskou ve vlámštině. Podobně webové stránky určené pro belgický trh by určitě měly být v obou jazycích.
Ve většině případů svou univerzální roli plní angličtina, ale například v menších firmách se s ní lze domluvit obtížně. Částečně se mezi jednotlivými národy objevují i rozdíly v povaze. Zjednodušeně lze říci, že jsou Valoni svým jednáním podobní Francouzům a Vlámové Němcům a Holanďanům. Vlámové jsou často sebevědomější a mohou se jevit jako méně přístupní.
Národní specifika
Belgičané jsou přívětiví, otevření a zdvořilí lidé. Na cizince jsou zvyklí a chovají se k nim přátelsky. Ač jde o velmi vzdělaný národ, na používání titulů si nepotrpí. Na čem si však dávají záležet je pracovní nasazení a pečlivost.
Příznačná je pro ně rovněž organizovanost a rozvážnost. Vše si pečlivě rozmýšlejí a výjimkou v tomto ohledu není ani stravování. Obchodní obědy či večeře plní rovněž roli odpočinku - trvají zpravidla několik hodin a jejich součástí bývá i následné popíjení kávy, případně drinků pokud jde o formálnější večerní setkání. Díky své konzervativnosti trvá Belgičanům navázání osobnější vztahy mnohem déle.
Specifika obchodního jednání
Na schůzky chodí Belgičané pečlivě připraveni a zachovávají za všech okolností profesionální přístup. Kvůli své zdvořilosti si nechávají odlišný názor pro sebe, s čímž je potřeba počítat. Schůzky bývají sjednávány v předstihu několika dnů. Následně není nutné termín potvrzovat, za to je ale vyžadována dochvilnost.
Belgičané pracují velmi tvrdě a požadují kvalitu. Cena je v tomto ohledu méně podstatná, rozhodně se ji ale nesnažte nadhodnocovat. O trhu a konkurenci mají belgičtí obchodníci velmi dobrý přehled.
Při komunikaci s partnerem na jednáních se vyplatí trpělivost, Belgičané jsou ochotni dělat kompromisy. Vstup na tamní trh není snadný, úspěšná zakázka však většinou znamená předpoklad dlouhodobé spolupráce. První dojem je proto velmi důležitý. Základem by mělo být vřelé přivítání, udržování očního kontaktu a přiměřené potřesení rukou.
Nezbytné je rovněž dodržování veškerých formalit a správné načasování schůzky - ideálně na dopoledne od desíti, případně odpoledne mezi 14. až 18. hodinou. Na schůzky není nutné mít oblek, ale platí zásada přijít oblečen raději více formálně než zkazit první dojem neformálním oblečením. Jako případný firemní dárek postačí drobnost - zato kvalitní a pečlivě vybraná.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.