Tchajwanský výrobce chytrých mobilních telefonů HTC hospodařil v letošním třetím čtvrtletí se ztrátou 4,5 miliardy tchajwanských dolarů (zhruba 3,3 miliardy korun) po zisku 600 milionů dolarů ve stejném loňském období.

Minulý týden společnost HTC uvedla, že ruší plány na vybudování evropského servisního střediska mobilních telefonů v Brně. Dodala, že revizí partnerských autorizovaných servisů v Evropě zjistila, že centralizované servisní pracoviště už není potřeba. HTC v Brně slibovalo až tisíc pracovních míst a přínos pro ekonomiku v hodnotě miliardy korun.

Společnost HTC byla kdysi jedničkou na světovém trhu s chytrými telefony, její tržní podíl se však během několika let propadl na méně než dvě procenta. V roce 2013 firma vypadla z desítky největších světových prodejců mobilních telefonů podle objemu prodeje.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Firma v polovině srpna oznámila, že hodlá snížit svou celkovou pracovní sílu zhruba o 15 procent. Do konce letošního roku tak plánuje propustit přibližně 2250 lidí. Cena akcií společnosti HTC se v letošním roce propadla zhruba o dvě třetiny, a firma tak vypadla z hlavního indexu tchajwanské burzy.

Podnik se teď snaží o snížení závislosti na trhu s chytrými telefony, kde mají převahu jihokorejský Samsung a americký Apple. HTC pracuje kromě jiného na 3D brýlích a v hledáčku má také aktivity v segmentu akčních kamer a zařízení pro měření tělesné aktivity.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru