Obchody Billa budou do konce roku na téměř čtvrtině čerpacích stanic Shell v Česku, celkem půjde o 42 prodejen. Společný koncept stop&shop obě společnosti dosud testovaly na pěti benzínkách, dvou v Praze, v Brně, Zlíně a na dálnici D1 u Měřína. Přestavba dalších sedmatřiceti vybraných čerpacích stanic, převážně městských, už začala. Hotovo by mělo být do Vánoc.

"Jako první provozovatel čerpacích stanic na českém trhu tento typ prodeje zavádíme do významné části své sítě. Máme s ním bohaté zkušenosti ze zahraničí," uvedl ředitel provozu čerpacích stanic Shell ve střední a východní Evropě Petr Pražský s odkazem na příklady spolupráce s různými obchodními řetězci a partnery například ve Velké Británii či Nizozemsku. Naopak Billa třeba v Rakousku na podobném principu spolupracuje s čerpacími stanicemi Jet.

Billa nabídne hlavně čerstvé potraviny

V rámci pilotního projektu se podle Pražského denní průměrný růst transakcí v obchodech zvýšil řádově o čtvrtinu, počet tankování vzrostl řádově o desetinu.

Mini markety budou nabízet až 1500 položek a budou otevřené 24 hodin denně. Další rozšiřování konceptu se bude hodnotit znovu po několika měsících.

"Asi se nestane, že prodejny Billa budou na všech našich benzinkách. Další by ale mohly přibývat," řekl Pražský. Shell momentálně provozuje v tuzemsku 173 čerpacích stanic.

"Klíčovým sortimentem, který, jak se ukázalo, zákazníci nejvíce poptávají, jsou čerstvé potraviny, pečivo nebo třeba ovoce," sdělil generální ředitel Billy Česká republika Jaroslaw Szczypka. Zásobování prodejen má probíhat třikrát týdně.

O investiční náklady se společnosti dělí, větší díl jde ale za společností Shell. Billa je pak v podstatě dodavatelem zboží. "Pro naši společnost jde o nejnákladnější projekt tohoto roku," uvedl Pražský s tím, že konkrétnější v tuto chvíli kvůli informačnímu embargu z důvodu blížícího se termínu oznámení čtvrtletních finančních výsledků Shellu být nemůže.

Lukoil a Žabka podobnou spolupráci zrušily

Podobnou spolupráci loni zkoušely benzinové stanice Lukoil s prodejnami Žabka, projekt byl ale zrušen. Nový vlastník této sítě čerpacích stanic, firma MOL, letos otevřel první vlastní prodejnu potravin Fresh Corner ve Vyškově na dálnici D1. Do konce letošního roku projekt rozšíří na dalších osm obchodů na čerpacích stanicích po celé zemi.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Spolupráce s Žabkou byla přínosná pro obě strany. Koncept Fresh Corner nyní finalizujeme, abychom jej mohli v příštím roce rozšířit na více míst po celé České republice," uvedl mluvčí společnosti MOL v ČR Tomáš Pavlík.