Čínská společnost Changhong, která chce v Nymburku investovat do rozšíření závodu na výrobu elektroniky, počítá s vybudováním výzkumného a vývojového centra. Za spolupráce čínských a českých designérů by v něm měly vznikat výrobky určené pro evropský trh, sdělila mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
Slíbená investice firmy Changhong v Nymburku by měla podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) činit 600 milionů korun. V první fázi má být rozšířena nynější výrobní hala, přičemž přípravné stavební práce by měly začít ještě v letošním roce. Dalším krokem by mělo být zřízení výzkumného a vývojového centra.
"Předpokládám, že na jaře příštího roku by se mělo poklepat na základní kámen výzkumného a vývojového centra. Měly by začít práce na rozšiřování stávající výroby a jasno by mělo být i v tom, jakou další halu Changhong v Nymburku postaví - zda se zde bude vyrábět bílá technika, či klimatizační jednotky," uvedl hejtman.
Petera prosazuje také zřízení česko-čínské průmyslové zóny, tento projekt chce obhajovat na nejbližším jednání nymburského zastupitelstva. Je přesvědčen o tom, že pokud se tento krok podaří, budou z něj mít užitek všechny strany
"Například pro Changhong je výhodnější si jednotlivé komponenty prostřednictvím subdodavatelů vyrobit či vyvinout na místě než je dovážet z domovské Číny.
Nám to přinese rozvoj průmyslové zóny a navýšení pracovních míst včetně těch vysoce kvalifikovaných. Pro koncové spotřebitele by to také ve finále mohlo znamenat nižší ceny a větší diverzitu nabízených výrobků," podotkl Petera.
Changhong patří mezi nejvýznamnější výrobce spotřební elektroniky v Číně. Kromě televizorů vyrábí především kompresory, klimatizační jednotky, chladničky, ale třeba také mobilní telefony. Zaměstnává na 87 000 lidí po celém světě. Nymburská továrna je podle vedení firmy nejdůležitějším výrobním závodem Changhongu v zahraničí.
Do její výstavby a rozvoje dosud investovala 38 milionů dolarů. Letos v Nymburku vyrobí přes milion televizorů.
Továrna umístěná v nymburské průmyslové zóně je v provozu už od roku 2006. Někdejší investice 250 milionů korun byla tehdy v tuzemsku ojedinělá, v Česku totiž čínské firmy zatím moc neinvestovaly. To by se ale do budoucna mohlo změnit. V posledních měsících se česko-čínské vztahy zintenzivňují a byla oznámena řada čínských investic v ČR.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist