Objem nákupů a prodejů firem v prvním pololetí v Česku činil 2,8 miliardy dolarů (66,6 miliardy korun), což je meziroční pokles o třetinu. Investoři uskutečnili 98 transakcí, meziročně jde o dvanáctiprocentní pokles. Vyplývá to z údajů M&A barometru, který ve středu zveřejnila poradenská firma EY.

Za meziročním poklesem nákupů a prodejů firem bylo podle EY několik velkých transakcí v loňském roce. Šlo například o nákup společnosti GSG Group Radovanem Vítkem za zhruba 1,7 miliardy korun.

Česká republika v prvním pololetí navázala co do počtu i objemu transakcí na silné období let 2013 a 2014, uvedl výkonný ředitel společnosti EY pro fúze a akvizice v České republice Petr Kříž. "Současným trendem je stále rostoucí aktivita českých podnikatelů a investorů. Vyrostla zde skupina silných hráčů, vlastníků velmi úspěšných firem, pro něž je díky jejich velikosti expanze prostřednictvím akvizic v zásadě jedinou cestou k dalšímu růstu," dodal.

V mezinárodním srovnání vychází Česko stále jako silný regionální investor. Ze zemí střední a jihovýchodní Evropy je český trh druhým největším za Tureckem (3,5 miliardy dolarů) a před Polskem (1,9 miliardy korun). V počtu transakcí obsadila Česká republika třetí místo za Tureckem a Polskem.

Nejatraktivnějšími obory v Česku byly z pohledu počtu transakcí výroba a služby. Významně podle EY stoupl zájem o potravinářství a zemědělství.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Nejvýznamnější podíl na objemu transakcí měly už tradičně investice domácích investorů v rámci Česka, následované investicemi směřujícími do země ze zahraničí. Nejaktivnějšími investory byly investiční skupiny Energetický a průmyslový holding miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče (EPH) a Hartenberg Capital spoluvlastněný ministrem financí Andrejem Babišem. Obě firmy uskutečnily po třech významných transakcích. Největší transakcí pololetí se zveřejněnou hodnotou byla podle EY koupě italských uhelných a plynových elektráren společnosti E.ON skupinou EPH v hodnotě 592 milionů dolarů (asi 14 miliard korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist