Největší světová letecká společnost American Airlines Group vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 1,7 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun), což je o 80 procent více než před rokem. Firma uvedla, že k lepším výsledkům jí pomohly levné pohonné hmoty po propadu světových cen ropy. Akcie firmy si v reakci na výsledky připisovaly téměř čtyři procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Po očištění o mimořádné položky firma vydělala 1,9 miliardy dolarů, což je 2,77 dolaru na akcii. Analytici v průzkumu agentury Reuters v průměru očekávali 2,72 dolaru na akcii. Tržby společnosti za třetí kvartál činily 10,71 miliardy dolarů a meziročně se snížily o čtyři procenta.

Podnik také oznámil plán na odkup vlastních akcií v objemu dvou miliardy dolarů.

Pokles firma zaznamenala u ukazatele, který poměřuje celkové tržby s nalétanými mílemi a sedadly. Tento ukazatel, který klesá už několik měsíců, se za třetí čtvrtletí snížil meziročně o 6,8 procenta. Příčinou je silný americký dolar, který snižuje hodnotu zahraničních tržeb při převodu na americkou měnu.

Skupina American Airlines vznikla v roce 2013 fúzí původních aerolinek American Airlines a US Airways. Internetová stránka US Airways a značka zanikly teprve minulý týden. Rovněž před necelým týdnem byl dokončen přesun rezervací z počítačových systémů dceřiné firmy US Airways do systémů American. Všechny lety US Airways jsou nyní provozovány pod hlavičkou American Airlines.