Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která vlastní televizi Nova a komerční televize v pěti dalších východoevropských zemích, zvýšila provozní zisk na trojnásobek. Za zlepšením hospodaření stojí úspory včetně propouštění a růst příjmů z inzerce, zejména v Česku a na Slovensku.

CME vytvořila ve třetím čtvrtletí provozní zisk OIBDA, kteří analytici nejvíce sledují, na úrovni 8,4 milionů dolarů. Ve stejném čtvrtletí před rokem to bylo jen 2,9 milionů dolarů. Tržby společnosti klesly o 16 procent, kvůli posílení dolaru.

Na českém trhu, který je pro firmu stále největší, došlo po očištění o kurzové vlivy k nárůstu tržeb o 7,9 procenta. Na Slovensku byl nárůst dokonce o téměř 15 procent. Kromě Bulharska rostly všechny ostatní trhy, kde CME provozuje své televize.

"Na výsledky společnosti negativně dopadá sílící dolar, ale příznivou zprávou je naopak růst reklamních příjmů a udržení nebo zlepšení sledovanosti v pěti ze šesti zemí, kde CME působí," říká analytik Patria Finance Václav Kmínek. "Pozitivní zprávou je, že svižným tempem pokračuje oživení v České republice a na Slovensku."

Na tržby dopadl silný dolar

Podle analytiků zaznamenala televize Nova za poslední rok návrat inzerentů. Někteří z velkých inzerentů odešli od Novy v roce 2013, když předchozí management zdražil reklamu a zavedl roční reklamní předplatné. To způsobilo odliv reklamy i na Slovensku, protože některé nadnárodní firmy oba trhy vnímají jako jeden celek. Loni Nova ceny snížila a předplatné zrušila.

K celkovému zlepšení hospodaření také pomohla úsporná opatření – propouštění a přehodnocení smluv s dodavateli. Díky nim chce management CME ročně ušetřit 30 milionů dolarů.

Provozní zisk EBIT se ztrojnásobil na 28,9 milionu dolarů. Ztráta společnosti, která zahrnuje řadu mimořádných opravných položek, se zmenšila o více než polovinu na 21,5 milionů dolarů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Celkové tržby společnosti sice klesly na 117,3 milionu dolarů, ale po očištění o vliv silnějšího dolaru byly o pět procent vyšší. Firma také oznámila, že se jí podařilo zlepšit nebo udržet sledovanost v hlavním vysílacím čase v pěti ze šesti zemí, ve kterých působí.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru