Nižší počet studentů vede Slezskou univerzitu k prodeji areálu v Krnově na Bruntálsku. Dražbu vyhlásila společnost Naxos, jeden z největších dražebníků v zemi. Vyvolávací cena je 7,5 milionu korun, licitovat se bude 15. prosince v Ostravě. Univerzita chce získané finance z prodeje investovat do rozvoje svých fakult v Opavě a Karviné.

"Komplex tří propojených budov někdejšího vzdělávacího, ubytovacího a stravovacího zázemí univerzity je postaven systémem Kord. To umožňuje velkou variabilitu úprav vnitřních prostor," říká šéf ostravského Naxosu Miroslav Sinér a dodává, že součástí areálu jsou také rozsáhlé pozemky o výměře více než 13 300 metrů čtverečních. Díky nim lze objekt případně rozšířit.

"Objevili se již první zájemci z oborů vědy, výzkumu a farmacie. A pokud koupí areál například investor zabývající se vědeckým výzkumem, zvýší se tím význam Krnova a znamenalo by to i nová pracovní místa v regionu," dodává Sinér. Naxos podle jeho slov připravuje také další prodej z majetku Slezské univerzity – budovu Základní školy v Karviné.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Slezská univerzita vznikla v roce 1991 jako jediná škola tohoto typu na území České republiky, která nenavazovala na jinou předcházející vysokou školu. Cílem bylo mimo jiné vytvořit lepší podmínky pro vzdělanost v české části historického Slezska.

Areál v Krnově je z roku 1994 a na počátku nového století jej univerzita nechala zrekonstruovat. Koleje, menza a další zařízení tu sloužily studentům do roku 2005.