Investoři zažívají další paniku kolem akcií koncernu Volkswagen. Hned na začátku obchodování ztratila jejich hodnota deset procent. Pak mírně vzrostla. V 9:45 byla cena 101,5 eura, tedy 8,5 procenta pod včerejším stavem. Akcie nakonec uzavřely na ceně 100,45 eura se ztrátou 9,5 procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Propad je reakcí na včerejší oznámení, které přišlo hned po ukončení obchodování. Volkswagen se přiznal, že během vyšetřování aféry s podvody při měření emisí oxidů dusíku odhalil i podvody při měření emisí oxidu uhličitého. Podle dosavadních poznatků se to týká 800 tisíc aut a mezi nimi jsou i benzinové motory. Volkswagen proto akcionářům sdělil, že ho tato záležitost bude stát zhruba 2 miliardy eur. Ty se tak přidají k až desítkám miliard, které může stát vyřešení původního skandálu. Nové zjištění se má týkat i vozů Škoda Auto.

Mladoboleslavská automobilka ve středu nesrovnalosti v údajích o emisích u svých aut potvrdila. Kolika a jakých vozů se problém týká, ale nesdělila. "Zatím můžeme potvrdit, že toto téma by se mělo dotýkat i některých vozů Škoda. Celou záležitost nyní prověřujeme s kolegy z Volkswagen Group a více informací poskytneme hned, jak budou k dispozici," řekl mluvčí automobilky Jozef Baláž.

Americký úřad pro ochranu životního prostředí (EPA) v pondělí oznámil, že rozšířil vyšetřování skandálu kolem falšování emisních testů automobilkou Volkswagen na další modely, včetně naftových vozů Porsche Cayenne. Automobilka Porsche v noci na středu uvedla, že prodej těchto vozů v USA z preventivních důvodů dočasně pozastavila.

Akcie Volkswagenu jsou v současnosti jako na houpačce a reagují na každou zprávu, které se o firmě objeví. V polovině září, tedy před odhalením podvodů, se prodávaly za 160 eur, následoval ale prudký pád, který se ode dna odrazil na začátku října při hodnotě 92 eur. Od té doby s mnoha výkyvy cena roste a na začátku listopadu překonala 110 eur.

Pro akcionáře je nákup či prodej akcií stále velkým rizikem. Dosud není jasné, s jakými náklady se koncern vypořádá s probíhajícími aférami. Objevují se odhady sahající až k 50 miliardám eur. Pro spekulanty se objevuje prostor pro další pokles cen akcií ale i pro výrazný růst, pokud současnou krizí projde automobilka s menšími náklady.

Problémy největší evropské automobilky dopadají i na další německé značky. Spolu s akciemi VW totiž klesají i ceny BMW a Daimleru, a to zhruba o tři procenta. Trhem prochází nedůvěra v celý obor, rostou totiž obavy, že Volkswagen nemusel být sám, kdo si při měření emisí pomáhal upraveným algoritmem, který poznal, že je auto na měřicích válcích v laboratoři.

Vývoj akcií Volkswagenu za poslední týden

Akcie Volkswagenu znovu padají. 4. 11. 2015

Zdroj: Reuters

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist