Kvůli stávce palubního personálu německých aerolinek Lufthansa bylo v pátek zrušeno 290 letů a protest se dotkne i spojení Česka s Německem. Na svou trasu nevyletí dvojice odpoledních spojů mezi Prahou a Frankfurtem.

Stávka začne ve 14:00 SEČ, o dvě hodiny později, než se původně plánovalo, oznámil v pátek odborový svaz UFO.

Protestní akce je naplánována na týden, odbory jsou nicméně připraveny ji zkrátit, pokud Lufthansa vyhoví jejich požadavkům. V pátek protest postihne lety Lufthansy z Frankfurtu nad Mohanem a z Düsseldorfu.

Z Prahy neodletí letadla Lufthansy v 14:45 a v 19:05. Zrušeny budou rovněž přílety z Frankfurtu v 18:20 a 22:30, uvedla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

Dopoledních letů se naopak protest nikterak nedotkl.

Celkem v pátek Lufthansa zrušila 290 letů, z toho 23 mezikontinentálních spojení. Stávka tak postihne 37 500 cestujících, oznámily aerolinky. Lufthansa nabízí pasažérům možnost bezplatně stornovat letenky či je přesunout na jiný termín. Pro cestující, kteří měli ve Frankfurtu přestupovat a jejich další spojení bylo zrušeno, zamluvila společnost 2500 hotelových pokojů.

V pátek stávka potrvá do 23:00 SEČ a vztahuje se pouze na kmenové aerolinky Lufthansa, nikoliv na jejich dceřiné společnosti. O rozsahu stávky v sobotu odbory zatím neinformovaly. Svaz UFO ale oznámil, že se do konce týdne protestní akce nerozšíří na letiště v Mnichově, protože v Bavorsku končí podzimní prázdniny a odbory nechtějí narušovat plány lidí, kteří se vracejí z dovolené. V neděli by se podle aktuálního prohlášení svazu UFO nemělo stávkovat vůbec.

"Velmi tohoto kroku litujeme, jinou alternativu ale nevidíme," uvedl k zahájení stávky šéf svazu UFO Nicoley Baublies.

Odbory se přou s vedením aerolinek o pracovní a mzdové podmínky. Požadují mimo jiné vyplacení jednorázové prémie k platu ve výši 2000 eur (54 200 korun) všem stevardům a letuškám Lufthansy. Kromě toho žádají zachování stávajícího programu penzijního zabezpečení, který chce Lufthansa omezit.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Lufthansa se v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur.

I předchozí stávky omezily mimo jiné letecké spojení mezi Prahou a Německem.

Protesty zaměstnanců Lufthansy v posledním roce zesiluje snaha vedení aerolinek o snížení nákladů. Lufthansa se obává, že při zachování současných nákladů nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist