Stávka palubního personálu Lufthansy bude pokračovat i v pondělí, kdy kromě Frankfurtu nad Mohanem a Düsseldorfu nově zasáhne také letiště v Mnichově. Oznámil to v neděli odborový svaz zaměstnanců palubního personálu, který chce podobnými akcemi posílit svou pozici při jednání s vedením aerolinek o pracovních a mzdových podmínkách. Podle tiskové agentury DPA se cestující musí připravit na četné výpadky spojů a na zdržení.

Pondělní protest začne v 04:30 SEČ - ve Frankfurtu a v Düsseldorfu potrvá do 23:00 SEČ a v Mnichově až do půlnoci. Na prvních dvou letištích se stávka bude týkat všech spojů Lufthansy na krátké a dlouhé vzdálenosti, na mnichovském letišti má protest postihnout veškeré plánované linky letecké společnosti.

Podle večerního sdělení Lufthansy pondělní stávka postihne 929 spojů, tedy bezmála třetinu ze 3000 plánovaných letů na evropských i mezikontinentálních trasách. Protest v nějaké formě pocítí na 113 000 cestujících.

Lufthansa v neděli večer na své internetové stránce informovala, že v pondělí budou mimo jiné zrušeny všechny čtyři pondělní linky z Frankfurtu do Prahy. Z Mnichova do české metropole byl zatím odvolán jen spoj s pravidelným odletem 11:30 SEČ; s dalšími třemi pondělními lety Mnichov-Praha zatím Lufthansa počítá. Plánován je i odpolední let z Düsseldorfu do české metropole, který však zajišťuje jedna z dceřiných společností Lufthansy - Eurowings -, kterých se stávka netýká.

Nynější protestní série začala v pátek a pokračovala v sobotu; v neděli palubní personál fungoval normálně. Po pondělku však odboráři plánují přerušení práce i v dalších dnech. Zatím ale upřesnili jen své pondělní záměry - tato taktika má společnosti zkomplikovat snahu předem se připravit na výpadky konkrétních spojů.

Šéf odborového svazu Nicoley Baublies v neděli prohlásil, že od minulého čtvrtka odboráři neměli oficiální kontakt s vedením Lufthansy, a je proto těžké předvídat další vývoj. Odbory slibovaly, že stávku přeruší, pokud Lufthansa přistoupí na jejich požadavky, zároveň ale ujišťují, že v protestu jsou připraveny pokračovat až do příštího pátku. "Naši klienti musí až do pátku včetně předpokládat, že jejich let s Lufthansou bude zrušen," varoval Baublies.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

V pátek a v sobotu musely největší německé aerolinky zrušit přes 800 letů, převážně na krátké vzdálenosti, a stávka postihla 95 000 cestujících.

Pokud budou odboráři stávkovat celý týden, půjde o nejdelší podobný protest v šedesátileté historii aerolinek, uvedla agentura Reuters.

Odbory mimo jiné požadují pro všechny stevardy a letušky Lufthansy jednorázovou prémii k platu ve výši 2000 eur (54 200 korun) a žádají zachování stávajícího programu penzijního pojištění, který chtějí aerolinky omezit.

Lufthansa se v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur. Ztráty z nejnovější stávky zatím společnost nevyčíslila.

Protesty zaměstnanců Lufthansy v posledním roce zesiluje snaha vedení aerolinek o snížení nákladů. Firma se obává, že při zachování současných nákladů nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist