Česká republika zrychlí v letošním roce růst na 4,3 procenta, a bude se jí tak ekonomicky dařit lépe, než se dosud předpokládalo. Ve svém pololetním výhledu to podle agentury Reuters uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě v červnu předpovídala Česku pro letošek růst o 3,1 procenta.

Pro příští rok ale OECD svůj odhad pro Česko zhoršila. Růst hrubého domácího produktu (HDP) podle nové prognózy zpomalí na 2,3 procenta. Ještě v červnu předpokládala zmírnění na 2,5 procenta. V roce 2017 poroste ekonomika tempem 2,4 procenta.

Českou ekonomiku letos táhla vzhůru domácí poptávka a podpora v podobě veřejných investic financovaných z programů Evropské unie. V příštích dvou letech budou ke slušnému růst přispívat podpůrné finanční podmínky, růst mezd a firemních zisků a také zlepšující se poptávka ze zahraničí, předpovídá OECD.

Rostoucí domácí výdaje posunou míru inflace v roce 2017 k cílové dvouprocentní úrovni. Jakmile míra inflace zřetelně poroste k tomuto cíli, měla by Česká národní banka (ČNB) ukončit bezpříkladný režim devizových intervencí, doporučuje OECD.

ČNB se pomocí režimu devizových intervencí snaží udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 Kč/EUR. Její bankovní rada se minulý týden ve čtvrtek shodla na tom, že ukončení režimu se pravděpodobně odsouvá do období kolem konce roku 2016. ČNB tehdy také zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,7 procenta z předchozích 3,8 procenta, odhad pro příští rok ale ponechala beze změn. Evropská komise ten den předpověděla české ekonomice zrychlení letošního růstu na 4,3 procenta z loňských dvou procent.

"Prognózu OECD považujeme za v tuto chvíli za celkově nejrealističtější. OECD je ve svém odhadu růstu české ekonomiky v letošním roce optimističtější než Mezinárodní měnový fond. Shoduje se s predikcí Evropská komise. Zároveň je pesimističtější než tuzemské ministerstvo financí a ČNB," řekl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Letošní růst bude podle něj jeden z nejrychlejších v EU. Česká republika by měla letos skončit mezi třemi nejrychleji rostoucími státy EU, dodal.

Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,2 procenta ze srpnových 3,2 procenta. Pro příští rok naopak odhad zhoršila na 2,5 procenta. Ministerstvo financí pak v říjnové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním i příštím roce, a to na 4,5 procenta, respektive na 2,7 procenta v příštím roce.

Růstu české ekonomiky by podle OECD pomohly reformy na podporu konkurenceschopnosti, na podporu nabídky pracovní síly a reformy s cílem snížit nesoulad mezi požadovanými a nabízenými dovednostmi.

Organizace zároveň upozornila na otázku vysoké energetické náročnosti ekonomické expanze, která by se podle ní měla snížit. V zemi by se tudíž měly rozšířit pobídky a dotace pro investice do zdrojů obnovitelné energie a na zlepšení energetické účinnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist