Palubní personál německých aerolinek Lufthansa v pondělí pokračoval ve stávce, která citelně omezila provoz na frekventovaných letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Düsseldorfu a Mnichově. Podle dosavadních informací dopravce bylo zrušeno 929 letů, což postihne na 113 000 cestujících. Výpadky se týkají také pravidelných linek mezi Frankfurtem, Mnichovem a Prahou, podle mluvčí pražského Letiště Václava Havla bylo dosud zrušeno 11 párů letů. Odboráři uvedli, že protest bude pokračovat i v úterý, ale v mírnější podobě. Bude tak zrušeno jen asi 15 procent letů proti dnešku, uvedla firma.

Lufthansa v pondělí večer učinila novou nabídku kolektivní smlouvy, která mimo jiné zvyšuje jednorázovou prémii pro palubní personál na 3 000 eur (81 000 Kč) z dříve navrhovaných 1 000 eur. Odboráři však dali najevo, že nový návrh nepovede k rychlému ukončení stávky. "Tato nabídka přináší minimální zlepšení a navíc je spojena s výhrůžkou. Takto to nefunguje," uvedl podle agentury DPA odborový předák Nicoley Baublies.

Stávka palubního personálu začala v pátek a pokračovala v sobotu; v neděli běžel provoz standardně. Během prvních dvou dnů stávky se výpadky dotkly především spojů na kratší vzdálenosti, zrušeno jich bylo přes 800. Dnes byly ovšem až na několik výjimek zrušeny i dálkové mezikontinentální lety. Předpokládá se, že v pondělí neodletí asi třetina z plánovaných 3 000 letů Lufthansy. Linky dceřiných společností Lufthansy postiženy nejsou.

Lufthansa večer oznámila, že v úterý zruší 136 letů. Půjde o dálkové lety z Frankfurtu a Mnichova a všechny lety z Düsseldorfu. Uvnitř Německa a v rámci Evropy by se měly uskutečnit téměř všechny plánované lety.

Denně firma přichází o desítky milionů

Lufthansa se v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur. Ztráty z nejnovější stávky zatím společnost nevyčíslila, její mluvčí ale uvedl, že denně firma přichází o desítky milionů eur. "Konkrétní ztráty ale budou známy v nadcházejících týdnech, až budeme vědět, kolik pasažérů požádalo o kompenzace, kolik si lety přerezervovalo a kolik pasažérů jsme ubytovali v hotelech," dodal.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Dopravce je cestujícím povinen poskytnout přesměrování na náhradní let v nejbližší možný termín a po dobu čekání bezplatné občerstvení a v případě potřeby i ubytování," informovalo dnes Evropské spotřebitelské centrum ČR (ESC).

Cestující s letenkou na tento týden by měli Luthansu kontaktovat a v případě problémů se obrátit na ESC či Úřad pro civilní letectví. Lidé mohou mimo jiné odstoupit od smlouvy a požádat o vrácení peněz. Stávka je však podle ESC považována za mimořádnou okolnost, a cestující tak nemají právo na paušální náhradu škody.

Vedení společnosti Lufthansa bude o situaci v aerolinkách v pondělí jednat na krizovém zasedání a v 18:00 SEČ vydá prohlášení. K délce trvání stávky se dnes chtějí vyjádřit také odbory.

Pro palubní personál odbory požadují mimo jiné jednorázovou prémii k platu ve výši 2000 eur (54 200 českých korun) a zachování stávajícího programu penzijního pojištění, který chtějí aerolinky omezit.

Lufthansa se v posledním roce snaží o snížení nákladů. Firma se obává, že při zachování současného stavu nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

Pondělní stávka má na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a Düsseldorfu skončit ve 23:00, v Mnichově potrvá až do půlnoci. Pokud se vedení odborů s firmou nedohodne, bude stávka pokračovat opět v úterý ráno a může trvat až do pátku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist