Premiér Bohuslav Sobotka nabízí ve Španělském sále Pražského hradu na Čínském investičním fóru Českou republiku jako "vstupní bránu do EU". Na jaře příštího roku by tak například mohlo být zavedeno nové letecké spojení mezi Prahou a Šanghají. Ke konci listopadu pak premiér projedná s Číňany uzavření smlouvy o strategickém partnerství nebo podepíše dohodu a zapojení Česka do obchodního projektu Nová hedvábná stezka.
Sobotka oznámil, že po nedávném otevření linky z Prahy do Pekingu se příští rok spustí také linka do Šanghaje. Ta je připravovaná za spolupráce s čínským leteckým přepravcem China Eastern a rozšíří spojení s Čínou. V září byl zahájen provoz přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem, který provozuje čínská Hainan Airlines.
"Pevně věřím, že již na jaře příštího roku naváže na linku Hainan Airlines nový projekt českého leteckého přepravce a společnosti China Eastern novým spojením mezi Prahou a ekonomickým centrem Asie - Šanghají," řekl premiér.
Dále uvedl, že během své návštěvy Číny ke konci listopadu projedná s čínskými nejvyššími představiteli smlouvu o strategickém partnerství. Ta bude podle něj podepsána v Praze příští rok při příležitosti návštěvy čínského prezidenta.
Sobotka také zopakoval, že by se Česko mohlo stát základnou pro vstup čínských finančních institucí na středoevropský trh. V této souvislosti uvedl, že čínské finanční instituce ICBC, China Development Bank a China Construction Bank uvažují stejně jako Bank of China o založení pobočky v České republice. Začne zde působit do konce roku a sídlit bude v pražském Florentinu.
"Země střední a východní Evropy jsou nejvíce koncentrované rozvíjející se trhy na světě. My je bereme jako bránu do EU. Vám nabízíme vstup na čínský trh a otevíráme dveře vaším podnikatelům," řekl Du Qinglin, tajemník čínské komunistické strany, ve Španělském sále.
Na fórum dorazilo 500 politiků a obchodníků z Číny
Během listopadové cesty Sobotka podepíše v Číně rovněž dohodu o zapojení České republiky do iniciativy Nová hedvábná stezka. Cílem projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou. Součástí je například vybudování nové infrastruktury včetně železničních koridorů. Podle odborníků má Hedvábná stezka snížit závislost Číny na trasách pro námořní nákladní dopravu, na kterých mají převahu evropští rejdaři.
Hlavním cílem dvoudenního Čínského investičního fóra (CIF) je rozvoj ekonomické a investiční spolupráce. Přítomno je na 500 politiků a obchodníků z Číny a přes 200 hostů ze zemí střední a východní Evropy. V rámci jednání by mohly být oznámeny další čínské investice do tuzemských podniků. Sobotka například uvedl, že se připravuje vznik vědeckého a výzkumného centra tradiční čínské medicíny za více než 250 milionů korun.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
V posledních měsících se česko-čínské vztahy zintenzivňují, a to především díky prezidentu Miloši Zemanovi, který byl v Číně jako prezident už dvakrát, naposledy na začátku září, kdy se mimo jiné jako jediný západoevropský vysoký státník zúčastnil vojenské přehlídky na náměstí Tchien-an-men, které je po masakru studentů z roku 1989 čínskou armádou považováno za symbol porušování lidských práv v Číně. Během Zemanovy zářijové návštěvy byla také oznámena řada čínských investic v ČR.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist