Brněnský výrobce traktorů Zetor tractors představil na veletrhu v německém Hannoveru svou designovou budoucnost, kterou navrhla slavná italská karosářská společnost Pininfarina. Nový design mají do budoucna dostat všechny modely Zetoru. Firma chce dál rozšiřovat počet modelů.

"Pininfarina sdílí se Zetorem společné hodnoty, mezi které patří i neustálá inovace. Tento přístup umožnil Pininfarině lépe vyjádřit kreativitu," uvedl Fabio Filippini, šéfdesigner Pininfariny. Podle něj má traktor Zetoru styl, který zdůrazňuje sílu a odolnost ve formě, jež dodává navíc i emoce a vášeň.

Brněnský Zetor si od spolupráce s věhlasným studiem Pininfarina, které se proslavilo spoluprací s automobilkou Ferrari, slibuje zejména posílení své prestiže ve světě. Po skončení hannoverského veletrhu Agritechnica bude designová studie vystavena v brněnské Zetor Gallery a stane se součástí vybraných výstav.

Firma chce do budoucna rozšiřovat počet svých modelů. "Na Agritechnice tak představujeme mimo designový směr také prototypy, které poodhalují aktuální směr naší značky," uvedl ředitel úseku prodeje a marketingu Adam Žert.

Na Agritechnice firma ukázala prototyp tříválcového traktoru, který se stane základem páté modelové řady traktorů Zetor. Prototyp disponuje tříválcovým motorem o výkonu 49 koní. Nové tříválcové traktory najdou využití zejména na malých farmách a mezi hobby farmáři. Firma plánuje také rozšíření modelové řady Major o dva nové produkty. Ty nabídnou zákazníkům čtyřválcové motory s výkonem 75,3 koně a více variantami převodovky.

Návštěvníci hannoverského veletrhu mohli na stánku spatřit i novinku v podobě šestiválcového traktoru Crystal s výkonem 144 nebo 163 koní.

Vzhledem k rozšiřování produktového portfolia a plánům rozvoje společnosti plánuje Zetor i rozšíření dealerské sítě. Pozornost věnuje západní Evropě, kde hledá nové obchodní partnery. Cílem je podle Žerta upevnit pozice značky na trzích, jakými jsou Německo, Francie, Velká Británie či země Beneluxu.

Výrobci traktorů Zetor tractors loni klesl zisk před zdaněním o pětinu na 275,3 milionu korun. Hlavním důvodem je pokles počtu prodaných traktorů na 4178 kusů. Také se zvýšila náročnost jejich výroby kvůli náběhu vyššího emisního stupně pro motory traktorů. Pro letošní rok firma plánuje mírný pokles prodeje na 4061 traktorů. Počítá s investicemi za 175 milionů korun, zaměstnávat bude 712 lidí.

Zetor by Pininfarina

 

 

Zetor by Pininfarina