Německý úřad pro motorová vozidla (KBA) nepovažuje za závadný ani nelegální software, který automobilová skupina Volkswagen podle amerických úřadů využívala k manipulaci s emisemi u luxusních vozů s třílitrovým naftovým motorem. Uvedl to v úterý šéf britské součásti Volkswagenu Paul Willis.
"Právě jsme dostali potvrzení, že KBA nepovažuje používání této technologie v Evropské unii za problematické. To znamená, že odpovídá současným předpisům," napsal Wilis v dopise určeném výboru britského parlamentu. KBA zatím zprávu agentuře Reuters nepotvrdila.
Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) na počátku minulého týdne uvedla, že zhruba 10 tisíc naftových automobilů koncernu Volkswagen v USA bylo vybaveno pomocným zařízením pro regulaci emisí (AECD), které prý maskovalo skutečnost, že auta vypouštěla do ovzduší až devítinásobek povoleného množství oxidů dusíku. Nejnovější obvinění se týká šestiválcových motorů používaných v luxusních sportovně-užitkových automobilech. Do té doby se vyšetřování soustředilo na menší naftové motory, u kterých VW manipulace s testy emisí přiznal.
Automobilka nové obvinění agentury EPA okamžitě popřela. Volkswagen také sdělil, že jeho luxusní naftové automobily prodávané v Evropě jsou vybaveny stejným softwarem a ten podle firmy neporušuje regulační pravidla v Evropě ani ve Spojených státech. Tato technologie podle firmy zajišťuje, aby katalyzátory rychle po nastartování studeného motoru dosáhly provozní teploty.
Obvinění, které vznesla agentura EPA, se týká vozů Volkswagen Touareg z modelového roku 2014, Porsche Cayenne z modelového roku 2015 a vozů Audi A6 Quattro, Audi A7 Quattro, Audi A8 a Audi Q5 z modelového roku 2016. Volkswagen dodal, že zařízení je instalováno rovněž u některých dvoulitrových motorů z modelového roku 2016.
Volkswagen již v září přiznal, že zhruba do 11 milionů naftových aut s objemem motoru až dva litry instaloval software umožňující manipulovat s měřením emisí. Největší skandál v osmasedmdesátileté historii Volkswagenu výrazně snížil tržní hodnotu podniku, donutil k odchodu dlouholetého generálního ředitele Martina Winterkorna a vedl k vyšetřování po celém světě.
EU požádala Volkswagen o podrobnosti k emisím CO2
Volkswagen před týdnem navíc sdělil, že zjistil u svých vozů nesrovnalosti v údajích o emisích CO2. Problém by se mohl týkat zhruba 800 000 aut. Evropská unie požádala v pondělí automobilku Volkswagen o podrobnosti k těmto nesrovnalostem. Koncern by je měl poskytnout do deseti dnů. Stojí to v dopise odeslaném šéfovi koncernu Matthiasi Müllerovi. V noci na úterý z něj citoval ekonomický list The Wall Street Journal.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Eurokomisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Caňete prý největší evropskou automobilku dopisem požádal, aby poskytla "další vysvětlení" týkající se emisí CO2 z jejích aut. Koncern má sdělit, jakých modelů a kolika nově registrovaných aut se tyto nesrovnalosti týkají a jak moc byly vykazované údaje o emisích upraveny směrem dolů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist