Kvóty pro ženy ve vedení firem nevyřeší rozmanitost mezi zaměstnanci. Společnostem daleko více prospěje, pokud bude diverzita přirozenou součástí firemní kultury. Shodli se na tom hosté 2. ročníku odborné konference nazvané Diverzita pohledem lídrů, kterou pořádala platforma Byznys pro společnost a vydavatelství Economia.
Podle panelistů by požadavek kvót mohl vést k tomu, že se firma připraví o talentované lidi. "Myslím si, že jde o umělou a do jisté míry i škodlivou záležitost, která snižuje výkon lidí a kreativitu v práci. Navíc se tím omezuji i personalisté, protože ti už musí na kandidáty nahlížet z pohledu kvót a jejich úsudek se tak pokřivuje," vysvětluje Tomáš Vokáč, výkonný ředitel The Duke of Edinburgh’s International Award Czech Republic Foundation. Efektivnější podle něj budou osvětové kampaně, které ale musí začít už u malých dětí, na školách.
Vokáč se také domnívá, že diverzita se stane přirozenou součástí našeho života tehdy, až společnost zboří stereotypy, které tomu dosud brání. S tímto názorem souhlasí i Kristína Félová, generální ředitelka společností Skupiny MOL v Česku.
Konference: Diverzita pohledem leaderů
"Máme zažité nějaké vzorce chování, děti už se v útlém věku setkávají se škatulkami, se kterými vyrůstají. Je třeba o tom hovořit a snažit se jim ukázat, že v diverzitě je krása," říká Félová s tím, že mnoha firmám už dochází, že diverzifikované týmy mají lepší výsledky. "Není třeba kvót, stačí osvěta a přirozenost."
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.