Těžba ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v příštím roce poprvé od roku 2007 klesne, protože kvůli poklesu cen suroviny na světových trzích těžební firmy omezují investice. OPEC to ve čtvrtek předpověděl ve své pravidelné měsíční zprávě. Pokles těžby by mohl zmírnit převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny ropy dolů.

Členy uskupení OPEC jsou Saúdská Arábie, Angola, Ekvádor, Alžír, Írán, Irák, Kuvajt, Libye, Nigérie, Katar, Spojené arabské emiráty a Venezuela. Mezi největší těžaře ropy mimo OPEC patří Spojené státy, Rusko, Čína a Kanada.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Těžba mimo kartel OPEC by se podle zprávy měla napřesrok snížit o zhruba 130 000 barelů denně po letošním nárůstu o 720 000 barelů denně. Zpráva předpokládá, že škrty v investicích do těžby dosáhnou v letošním a příštím roce téměř 200 miliard dolarů (pět bilionů korun).

Těžba v rámci kartelu OPEC se v září snížila o 256 tisíc barelů na 31,38 milionu barelů denně. Kartel však podle agentury Reuters nadále předpokládá, že v příštím roce bude celosvětová poptávka po jeho ropě dosahovat 30,82 milionu barelů denně.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) tento týden předpověděla, že investice do těžby ropy letos klesnou o více než 20 procent. "Ještě významnější je ale možná to, že tento pokles bude pokračovat i v příštím roce," upozornil šéf IEA Fatih Birol. "Za posledních 25 let jsme nikdy neviděli dva roky poklesu investic za sebou," dodal.

IEA však navzdory poklesu investic předpokládá, že světové ceny ropy se nevrátí k 80 dolarům za barel dříve než na konci tohoto desetiletí. Ropa se teď prodává za méně než 50 dolarů za barel, zatímco v polovině loňského roku se její ceny pohybovaly kolem 115 dolarů za barel.

Investice budou podle IEA v důsledku nižších cen ropy omezovat zejména těžaři s vyššími náklady, například firmy produkující ropu z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Tento pokles těžby ale může být kompenzován růstem dodávek z Iráku a z Íránu.