Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,3 procenta z předešlého tempa 0,4 procenta. Její meziročni růst se naopak mírně zrychlil na 1,6 procenta. Hrubý domácí produkt celé Evropské unie se zvýšil stejně jako v předešlém kvartále o 0,4 procenta a meziročně o 1,9 procenta. Uvedl to v pátečních rychlých odhadech statistický úřad Eurostat. Údaje skončily pod očekáváním ekonomů a naznačily, že Evropská centrální banka (ECB) by mohla v prosinci dál uvolnit měnovou politiku.
Své tempo mírně zvolnilo Německo, ze stagnace naopak oživila francouzská ekonomika. Slabý výkon podaly ekonomiky Itálie, Nizozemska, Portugalska a Finska.
Ekonomové podle ankety agentury Reuters v průměru odhadovali mezičtvrtletní tempo růstu eurozóny na 0,4 procenta. Meziroční růst pak odhadli na 1,7 procenta.
Mezinárodní měnový fond (MMF) navíc v pátek vydal svou předpověď o regionu střední a východní Evropy. Z této zprávy vyplývá, že ekonomiky tohoto regionu se příští rok vrátí k mírnému růstu, jehož tempo by mohlo dosáhnout 1,3 procenta. Letos pro oblast odhaduje pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,6 procenta, což bude důsledek hospodářského propadu v Rusku a na Ukrajině.
Česká ekonomika stále svižně roste, ve třetím čtvrtletí stoupla o 4,3 procenta - čtěte ZDE
Země střední Evropy včetně České republiky negativně ovlivní snížený příliv dotací z Evropské unie, tato oblast bude rovněž nejvíce zranitelná slabším zotavováním v eurozóně. Zejména českou a slovenskou ekonomiku pak podle MMF podkopou dopady skandálu kolem měření emisí naftových vozů z automobilové skupiny Volkswagen.
Rizika pro růst v celém regionu se proti jarní prognóze zvýšila, upozornil fond. Výrazně zesílila možnost nepříznivého dopadu zpomalování čínské ekonomiky a dalším rizikovým faktorem je nynější vlna masové migrace do západní Evropy, uvedl fond.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Rusko podle fondu zůstane napřesrok v recesi, pokles se ale zmírní na 0,6 procenta z loňského tempa 3,8 procenta. Ruská ekonomika bude nadále pod tlakem prudkého poklesu cen ropy a západních sankcí. Ukrajina se ale po výrazných ztrátách minulých let vrátí k růstu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist