Hodnota nově vypsaných veřejných zakázek ve stavebnictví v ČR ke konci října meziročně klesla o 34,6 procenta, z toho v pozemním stavitelství o 49,7 procenta a u zakázek na inženýrské stavby o 28,4 procenta. Počet těchto zakázek se meziročně snížil celkově o 32,1 procenta. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS.

"Je to dáno především úbytkem nově vypisovaných zakázek spolufinancovaných z prostředků EU, spojeným s přechodem na nové finanční období," uvedl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc.

Za prvních deset měsíců letošního roku získali stavaři od veřejné správy 5842 zakázek (tzv. zadané stavební zakázky) za 113,24 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně klesla o 8,8 procenta, v porovnání s koncem září je to úbytek o sedm procentních bodů. Počet se snížil o 1,3 procenta. "Data o zadaných a vypsaných stavebních zakázkách nepotvrzují očekávaný další růst stavební produkce pro veřejný sektor po roce 2015," dodal Kunc.

Z pohledu státních investorských organizací zadala Správa železniční dopravní cesty do konce října 168 zakázek za 27,51 miliardy korun, což je téměř čtvrtina z celkového objemu zadaných zakázek. Ředitelství silnic a dálnic zadalo 355 zakázek za 20,45 miliardy korun. Následují ČEPS (3,58 mld. korun), Národní muzeum (1,65 mld. korun) a ministerstvo obrany (1,13 mld. korun).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Největší objem veřejných zakázek na stavební práce získala Eurovia, které státní správa zadala 210 zakázek za 3,91 miliardy korun. Z dalších 98 tendrů za devět miliard korun bude mít podíl díky účasti ve sdruženích s jinými firmami. Následuje Metrostav se 77 zakázkami za 1,34 miliardy korun a podílem z 12,07 miliardy korun získaných ve sdruženích.

Celkem 11 letos zadaných zakázek přesáhlo miliardovou hranici. Největší byla dostavba úseku D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou, kterou s nabídkovou cenou 3,29 miliardy korun získala Skanska. Druhou největší zakázkou jsou dodatečné stavební práce při prodloužení trasy A metra. Sdružení Metrostav a Hochtief za ni nabídlo cenu 1,94 miliardy korun.